Warsztaty mikrobiologiczne

W ramach podpisanej z Uniwersytetem Medycznym umowy uczestniczyliśmy w warsztatach mikrobiologicznych.

W poniedziałek pracownicy Wydziału Mikrobiologi przyjechali do naszej szkoły i pobrali od nas materiał biologiczny (z czoła, z rąk, z zębów) na szalki petriego, zabrali ze sobą i włożyli do cieplarek.

W czwartek w laboratorium Wydziału Mikrobiologii otrzymaliśmy swoje preparaty z namnożonymi koloniami różnorodnych bakterii i pani doktor omówiła rodzaje bakterii każdego z nas. Wszyscy  samodzielnie wybarwiliśmy preparaty metodą Gramm. Obserwowaliśmy je pod mikroskopem w powiększeniu 100x (co w warunkach szkolnych jest niewykonalne).

To doświadczenie uświadomiło nam, że jesteśmy „ubrani” w bakterie i każdy z nas ma indywidualny „garnitur” mikrobiomu.

Zajęcia w laboratorium były rewelacyjne!

Lucyna Podoba

Data dodania: 2024-02-07 08:15:03