„Czwórka” realizuje projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER)
Liceum Ogólnokształcące nr IV jest instytucją realizującą przedsięwzięcie w ramach IV naboru do projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów" objętego wsparciem z dnia 30 stycznia 2023 roku. Realizacja przedsięwzięcia zaczyna się 1 marca 2023 roku i kończy 30.06.2023 roku.
„Ponadnarodowa mobilność uczniów” to projekt skierowany do polskich uczniów, w ramach którego mogą realizować podstawę programową w trakcie międzynarodowych aktywności w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Uczestnikami projektu mogą być uczniowie szkół publicznych i niepublicznych od VI klasy szkoły podstawowej do momentu zakończenia edukacji szkolnej chcący zdobyć i pogłębić umiejętności związane z obszarem działań projektowych oraz różnorodnych dziedzin takich jak: praca w międzynarodowej grupie, rozwijanie relacji społecznych, doskonalenie umiejętności z dziedziny technologii informacyjno-komunikacyjnej, planowania oraz realizacji działań projektowych.
Udział w projekcie, poprzez wspólne zajęcia merytoryczne z rówieśnikami z innego kraju UE, umożliwia podniesienie kompetencji kluczowych uczniów takich jak m.in.: nauka języków obcych, rozwijanie umiejętności uczenia się, nabycie nowych kompetencji niezbędnych do rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego. Głównym założeniem projektu są zagraniczne wyjazdy grup uczniów wraz z opiekunami do krajów Unii Europejskiej. Są one bardzo dobrym sposobem na wyrównywanie edukacyjnych i społecznych szans uczestników, przyczyniają się również do budowania porozumienia pomiędzy uczniami z różnych krajów Unii Europejskiej oraz wzmocnienia współpracy międzynarodowej szkół.
W projekcie pt. “Let’s do this! realizowanym w naszej szkole uczestniczyło 15 uczniów z klas drugich i trzecich. Dzięki wsparciu finansowemu funduszy PO WER, wzięli oni udział w wyjeździe do Berlina, gdzie we współpracy z uczniami jednej ze szkół berlińskich uczestniczyli we wspólnych zajęciach i warsztatach w języku angielskim z zakresu wielokulturowości oraz zdrowego stylu życia a także brali udział w realizacji mini projektów dotyczących wspomnianej tematyki oraz samego miasta. W ramach tej współpracy powstał przewodnik po najciekawszych miejscach Berlina, teledysk promujący różnorodność kulturową, otwartość i tolerancję oraz materiały edukacyjne dotyczące zdrowego stylu życia (wystawa, scenariusz). Po zajęciach w szkole nasi uczniowie i nauczyciele zwiedzali miasto poznając jego najważniejsze atrakcje. Przed samą mobilnością natomiast wszyscy jej uczestnicy (nasi uczniowie) zostali przygotowani do wyjazdu poprzez udział w zajęciach dotyczących aspektów takich jak: przygotowanie językowe (język angielski i język niemiecki), kulturowe i pedagogiczne, a po powrocie w zajęciach ewaluacyjnych podsumowujących udział w projekcie.
Magdalena Michalska-Wieczorek
50–430 Wrocław
ul. Stacha Świstackiego 12–14