POWER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) w Berlinie

W dniach 4-10 czerwca grupa 15 uczniów oraz 2 nauczycieli z naszej szkoły uczestniczyła w projekcie POWER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) w Berlinie współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności. Przez kilka dni gościliśmy w niemieckiej szkole OSZ IMT - Oberstufenzentrum Informations- und Medizintechnik.

W trakcie trwania projektu nasi uczniowie uczestniczyli w rozmaitych zajęciach, prezentacjach i warsztatach edukacyjnych, na których m. in. przygotowywali miniprojekty na temat zdrowego stylu życia i zdrowego odżywania się, brali udział w zajęciach automatyki i robotyki, gdzie mogli zaprojektować swoje własne roboty, a także prowadzili debaty z uczniami niemieckiej szkoły na temat kultury i historii Niemiec oraz wyzwań, jakie niesie za sobą przyszłość.

Celem projektu było promowanie różnorodności kulturowej, otwartości i tolerancji wśród młodego pokolenia, a także zwrócenie uwagi na szkodliwość stereotypów w dobie postępującej globalizacji i rozwijającej się współpracy narodowej. Uczestniczy projektu z naszej szkoły mieli doskonałą możliwość, aby poznać uczniów z całego świata, należących do różnych kultur i religii, z którymi wymienili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat wielokulturowości.

Wyjazd do Berlina był dla wszystkich doskonałą okazją do poznania tego pięknego miasta, kultury, języka i historii Niemiec oraz do rozwijania umiejętności porozumiewania się w językach angielskim i niemieckim. W ciągu tygodnia zobaczyliśmy Bramę Brandenburską i Czerwony Ratusz, odwiedziliśmy gmach Parlamentu w Berlinie (Reichstag) oraz Katedrę Berlińską, wjechaliśmy na Wieżę Telewizyjną, z której można podziwiać panoramę miasta, przeszliśmy się słynną aleją Unter den Linden oraz zobaczyliśmy przepiękne zespoły parkowo-pałacowe z ogrodami w Poczdamie i Charlottenburgu.

Inną atrakcję dla naszych uczniów stanowiły muzea. Wśród odwiedzonych przez nas znalazły się: Wyspa Muzeów (Muzeum Pergamońskie i Nowe Muzeum), Muzeum Muru Berlińskiego i Checkpoint Charlie, Muzeum DDR, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds oraz Futurium – Muzeum Przyszłości. Nasz tygodniowy pobyt w Berlinie zakończyliśmy rejsem statkiem po Sprewie.

Fotorelacja z wyjazdu poniżej.

Koordynatorzy projektu:

Barbara Konduła (nauczycielka języka niemieckiego)

Błażej Zawiślak (nauczyciel języka angielskiego)

Data dodania: 2023-06-13 13:17:22
Data edycji: 2023-07-31 20:45:51