VI Obóz Archeologiczno-Historyczny w Grecji - „Z archeologią na TY”

Zdobywanie wiedzy przez uczniów nie zawsze musi oznaczać siedzenie w szkolnych ławkach, słuchanie wykładów, robienie notatek i wykonywanie ćwiczeń. Czasami może odbywać się w podróży, z dala od szkolnych murów, czego przykładem był VI obóz historyczno-archeologiczny w Grecji.

4 000 kilometrów, 50 godzin rejsu Adriatykiem. Była to wyprawa przez Kierkyrę (Corfu), Epir, Tesalię, Lokrydę, Beocję, Attykę, Argolidę, Koryntię, Arkadię, Lalonię, Mesenię , Elidę po Achaję. Od Kerkyry poprzez Igumenitsę, Meteory, Delfy, Termopile, Ateny, Teby, Sunion, Mykeny, Epidauros, Pylos, Olimpię do Patry. Odyseja przez stanowiska archeologiczne, mitologię, literaturę, historię, sztukę ze spojrzeniem na Grecję współczesną.

Uczestnicy obozu nie tylko uczyli się historii na żywo, odwiedzając każdego dnia nowe, piękne miejsca. Nauka obywała się także poprzez aktywne działanie. Codziennie odbywały się spotkania podsumowujące pracowity dzień. Mimo trudów podróży nie zabrakło obozowiczom werwy i kreatywności w prezentowaniu zdobytej wiedzy.

„Mamy zstąpić głęboko w przeszłość, żeby zrozumieć to, co się teraz dzieje, to, w czym żyjemy”. Słowa Zygmunta Kubiaka towarzyszyły nam w trakcie obozowych peregrynacji, zmuszały do myślenia i wyciągania wniosków.

Starożytni Grecy ustalili kanon estetyki, piękna, literatury, architektury, rzeźby. Filozofia starożytnej Grecji i jej myśl polityczna także pozostają wzorcem dla dzisiejszych państw i instytucji. Ze starożytnej Grecji odziedziczyliśmy też systemy filozoficzne, dzięki którym przez wieki rozwijała się nauka i sposób opisywania świata. Architektura, rzeźba, malarstwo, literatura i mitologia, filozofia i nauka, sport – Starożytni Hellenowie stworzyli podstawy praktycznie każdej dziedziny kultury. Obóz historyczno- archeologiczny to nam uzmysłowił.

Piękno krajobrazu, wyborna kuchnia grecka, przemili gospodarze sprawiły, że będąc jeszcze w Grecji już za nią tęskniliśmy.

Daniel Stankiewicz i Beata Kulik

Zdjęcia B. Kulik