Prezentacje olimpijskie

Etap szkolny LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego odbył się w naszej szkole w formie publicznej debaty z udziałem czterech prezenterek i zainteresowanych uczniów klas humanistycznych: IIA, IIE i IE. Prezenterki przedstawiły efekty swoich badań literaturoznawczych w formie efektownych prezentacji multimedialnych z wykorzystaniem nie tylko odpowiednio opracowanych graficznie fragmentów tekstów naukowych czy cytatów z utworów literackich, ale i celowo dobranych reprodukcji obrazów (Pietera Bruegla i Caspara Davida Friedricha). Te bogato ilustrowane wykłady dotyczyły trzech tematów:

• Małe formy poetyckie w literaturze epok dawnych. Poetyka – funkcje – przemiany.
  • Romantyczne ekologie. Czy romantyczna wizja natury może stanowić odpowiedź na katastrofę klimatyczną?
  • Przysłowia w „Panu Jowialskim” Aleksandra Fredry na tle zasobów i kulturowej roli paremiologii polskiej.

Po wnikliwej analizie rozpraw przygotowawczych, ocenie prezentacji i poziomu merytorycznego dyskusji Szkolna Komisja OLiJP zaproponowała do zawodów II stopnia prace trzech uczennic – Patrycji Czarzastej, Karoliny Klimowicz z kl. IIe oraz Martyny Siereckiej z kl. IIIe. Wybrane prace wysłano 23 listopada do Instytutu Filologii Polskiej we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że rozprawki te zostaną docenione również przez naukowców zasiadających w olimpijskim jury i nasze uczennice będą miały okazję popisać się swoją wiedzą i umiejętnościami, uczestnicząc w eliminacjach okręgowych LIV Olimpiady.

(ab)

Data dodania: 2023-12-02 18:31:26