Gry z „LALKĄ”

To tytuł ponadprzedmiotowego projektu mającego na celu poznanie powieści Prusa, nauczenie wnikliwego, wielopoziomowego czytania utworu realistycznego.

Tegoroczna edycja Gier to już piąta ich odsłona, a druga realizacja we współpracy z LO nr X we Wrocławiu. Koordynujący działania poloniści (Alicja Badowska i Dorota Żytkiewicz z Czwórki oraz Agnieszka Ziółek z Dziesiątki), wspomagani przez geografa, historyka, anglistę nauczyciela przedsiębiorczości, a nawet… matematyka,  skoncentrowali się przede wszystkim na organizacji MIEDZYSZKOLNEGO TURNIEJU WIEDZY O „LALCE” PRUSA.

Pierwsza jego część odbyła się 22 marca 2024 w auli LO nr X, a z naszej szkoły wzięły w nim udział dwie klasy – II E i III A. Nim młodzi znawcy powieści Prusa przystąpili do zmagań, gospodarze przedstawili prezentacje multimedialne ukazujące miejsca opisane w „Lalce”, analizę działalności handlowej w środowisku kupieckim Warszawy II połowy XIX wieku oraz informacje na temat mody tego czasu (zaprezentowano nie tylko kroje sukien i surdutów, rodzaje tkanin, z jakich je szyto, ale i symbolikę kolorów, w które pisarz ubierał główne postacie). Widzowie otrzymali też numer specjalny inspirowanego  dziełem Prusa Kuriera Warszawskiego (WŁOSKA SENSACJA W TEATRZE, OSOBLIWE LABORATORIUM, CZY BARONOWA KRZESZOWSKA KUPI KAMIENICĘ WOKULSKIEGO? – to tylko niektóre z tytułów mogących zaintrygować czytelnika). Obejrzeli też wystawę rysunków, grafik, komiksów, plakatów rozwieszonych na  ścianach auli Dziesiątki.

W samym TURNIEJU z naszej szkoły uczestniczyły dwie trzyosobowe drużyny – Maria Bagińska, Karolina Klimowicz i Wojciech Waszak z klasy drugiej oraz  Maja Gumulak, Monika Lazopulos i Tymon Rudkowski z klasy trzeciej. Obie drużyny wywalczyły miejsce na podium – trzecioklasiści trzecie, a drugoklasiści pierwsze. Ponadto Oliwia Horak z II E zdobyła najwięcej punktów w konkursie dla publiczności.

Projekt trwa i 10 kwietnia zapraszamy gości z Dziesiątki do naszej szkoły.

(ab)

Data dodania: 2024-03-24 12:12:01