Friedrichsgymnasium w Kassel – nowa przygoda

Dzięki Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży w dniach 21.10.2019 – 25.10.2019 uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w wymianie uczniów z niemiecką szkołą Friedrichsgymnasium w Kassel. W czasie wizyty nasi uczniowie uczęszczali na zajęcia z matematyki, łaciny, religii i historii. Próbowaliśmy swoich sił podczas ćwiczeń wioślarskich na rzece Fuldzie. Popołudniami uczniowie spędzali czas poznając kulturę naszych gospodarzy oraz grając w kręgle, badmintona, jeżdżąc konno. Nasz pobyt w Kassel to nie tylko lekcje i sport. Zwiedzaliśmy również miasto i okolice.

Kassel to miasto w Hesji położone wśród zieleni nad rzeką Fuldą. Miasto swoją sławę zawdzięcza braciom Grimm, którzy tam żyli i tworzyli. Do znanych atrakcji turystycznych należy klasycystyczny pałac Wilhelmshöhe (była rezydencja książąt heskich z XVIII wieku) wraz z parkiem krajobrazowym wpisanym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Kassel to także miasto nowoczesne promujące sztukę współczesną, którą mogliśmy podziwiać na co dzień (Man walking to the sky).

W czasie naszej wizyty uczniowie mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę dotyczącą II Wojny Światowej biorąc udział w warsztatach przeprowadzonych w Ośrodku Pamięci (były obóz koncentracyjny) Breitenau. Inną bardzo interesującą lekcją dla uczniów okazała się wycieczka do fabryki Hübner, gdzie mieliśmy szansę zobaczyć produkcję części przegubowych do pojazdów komunikacji miejskiej. Najmilszymi momentami podczas naszej wizyty za zachodnią granicą były spotkania przy stole, które zintegrowały uczniów polskich i niemieckich.

Wyjazd do Niemiec  ostanie w naszej pamięci na długo, a teraz czekamy na rewizytę naszych nowych przyjaciół.

Wymiana uczniów dofinansowana została przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Bożena Uśniacka i Agnieszka Czerwiec

Data dodania: 2019-11-04 12:44:45