Ελλαδα 2024

IX Obóz Naukowy Z archeologią na ty. Śladami an2 tycznych kultur śródziemnomorskich przeszedł do historii.

A tak, Ojciec ataman (Dawid Graczyk) podsumował Czwórkową odyseję:

Młodzież była zorganizowana, bardzo chętna do pracy, chłonęła masę nowych informacji, z zaciekawieniem zwiedzała cenne i unikatowe zbiory greckich muzeów, z wytrwałością chodziła po stanowiskach archeologicznych, zadawała mi mnóstwo pytań, które świadczyły o próbie zrozumienia przeszłości na podstawie stert kamieni i fundamentów, słuchała pogadanek i wykładów na promie, w autobusie i hotelach, zbierała materiały na zadane tematy, fantastycznie pracowała nad podsumowaniem projektu.

Mam też ciekawe społeczne obserwacje. Kiedy przed laty przymierzałem się do tego projektu zadałem sobie pytanie co chcę osiągnąć; uznałem że poza nabytą wiedzą chyba ważniejsze, by młodzież budowała relacje między sobą (podróże mają coś z mistycyzmu i świetnie się do tego nadają). Po pierwsze dotrzymali umowy, bo w zamian za więcej wolności (np. dłużej mogli przebywać ze sobą w dzień i w nocy) nie robili rzeczy, których zabroniłem. Dużo rozmawiali, bawili się, grali w karty, śpiewali (komórki były zbędne). Kazali mi chodzić na zachody i wschody słońca. Świetnie było obserwować relacje między młodymi. W warunkach trudnych (rotawirus) bardzo się sobą opiekowali.

Pod każdym względem był to obóz wyjątkowy: wspaniali uczestnicy, doskonały pilot, profesjonalni kierowcy, olbrzymia dawka pozytywnej energii i przygody!

Szczególne podziękowania należą się panu Dimosowi Chatzinikolaou za wspaniałą opiekę nad grupą, poczucie humoru i olbrzymią wiedzę, którą się z nami dzielił!

Τα λέμε σύντομα, Ελλάδα!

Zdjęcia Beata Kulik