Wyjazd edukacyjny do Włoch – Patrzcie, abyście zobaczyli co widzicie!

W dniach 26 września – 1 października tego roku odbył się wyjazd edukacyjny do Włoch, w którym udział wzięli zarówno uczniowie naszego liceum jak i uczniowie z liceum nr I. Odwiedziliśmy kilka ważnych miast, na których swoje piętno odcisnęły: długa historia sięgająca Etrusków i Rzymian, prosperita i religijna żarliwość średniowieczna oraz kulturalne i naukowe ambicje renesansu. Materialne świadectwa dawnej potęgi w postaci wspaniałych katedr i kościołów, reprezentacyjnych placów i pałaców miejskich oraz zbiorów wybitnej jakości obrazów, rzeźb i wyrobów rzemiosła przenikają się tam ze śladami późniejszego upadku, utraty znaczenia politycznego oraz ekonomicznego, nadając odwiedzanym miastom indywidualny i wyjątkowy charakter. Romańska Piza, gotycka Siena, Lukka i San Gimignano oraz będąca kolebką renesansu Florencja swoimi licznymi zabytkami, specyficzną atmosferą i słońcem Toskanii  oczarowały każdego z uczestników.

I chociaż odległości, które trzeba było pokonać mogły najbardziej zmaltretowanych niemal skłonić do obcięcia sobie nóg w kolanach to magia odwiedzanych miejsc, ich starożytny urok i ranga obecnej tam sztuki, a także ulice pulsujące energią i tym typowym dla południa Europy rytmem życia, soczyste owoce, pyszne lody i nieśmiertelnie królująca pizza stanowiły bez wątpienia godziwą rekompensatę za trudy podróży. No i oczywiście wartością dodaną było doborowe towarzystwo uczniów, nad którym pieczę sprawowały nauczycielki z „czwórki” i „jedynki” oraz autorka tego krótkiego tekstu, Agata Rusnak-Kozłowska, która korzystając z okazji składa wyrazy podziwu i wdzięczności tym, którzy po ośmiu godzinach jej gadania o sztuce nadal zadawali pytania i chcieli wiedzieć więcej zamiast osuwać się na kolana i błagać o łaskę ciszy. W dodatku, ku zaskoczeniu tejże, uczestnicy tej wysublimowanej kolonii karnej, która przyjęła podstępną i mylącą wielce nazwę „wyjazdu edukacyjnego” wykazywali szokującą w kontekście trudów tej podróży gotowość jechania za rok jeszcze dalej :-)

Tym samym można uznać wyjazd za absolutnie udany i życzyć sobie by za rok wszystko, czyli uczniowie, nauczyciele, pogoda, dostęp do zabytków oraz smaki włoskiej kuchni stworzyły równie wyjątkowy i atrakcyjny „zestaw wycieczkowy”.

Arrivederci!

Agata Rusnak-Kozłowska