Holokaust i sztuka czasów Zagłady

Eksterminacja europejskich Żydów w czasie II wojny światowej będzie tematem kolejnego wykładu, trudnym i bolesnym.

Katarzyna Moskwa z perspektywy historyka przybliży kwestie związane z narastaniem nastrojów antysemickich w europejskiej rzeczywistości społeczno-politycznej lat 30. XX w., a następnie wyjaśni jak w nazistowskich Niemczech kreowano zbrodniczą ideologię, jak uruchamiano mechanizmy terroru i prześladowania Żydów a także jak w końcu wprowadzono w życie „zbiurokratyzowany przemysł śmierci”, obliczony na optymalizację kosztów i korzyści płynących z unicestwienia milionów ludzkich istnień.

Z kolei Agata Rusnak-Kozłowska zaprezentuje twórczość artystów, którzy, przebywając w obozach koncentracyjnych, za pomocą sztuki rejestrowali piekło, w które zostali wrzuceni, dając tym samym świadectwo ogromowi cierpienia, upodlenia i okrucieństwa, z którym przyszło im się zmierzyć.  Ich twórczość uzupełni kilka realizacji artystycznych, które powstały w drugiej połowie lat 40. i w latach 50. XX wieku i stanowiły próbę przepracowania przeżytej traumy lub upamiętnienia ofiar Zagłady.

Nie będzie miło, łatwo i przyjemnie. Ale i tak zapraszamy. Bo wierzymy, że o tych sprawach trzeba rozmawiać. Do usłyszenia!

Link do wykładu na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=wnwVpzq1f1Y

Data dodania: 2022-02-18 09:21:51