LONDYN - Anna Kaleta, Barbara Konduła, Agnieszka Kucharska, Anna Malinowska, Sylwia Radzik

W dniach 4–15.07.2022 roku uczestniczyłyśmy w szkoleniu kadry pedagogicznej w ramach europejskiego programu Erasmu+. Kursy odbywały się w Londynie w szkole językowej Kaplan International Colleges. Przed rozpoczęciem zajęć uczestnicy zostali zobligowani do napisania testu językowego na podstawie którego zostaliśmy podzieleni na grupy językowe o różnym stopniu zaawansowania. Na spotkaniu organizacyjnym pracownicy szkoły językowej Kaplan zaprezentowali szkołę, lektorów, plan zajęć ,rozmieszczenie sal i podali informacje, co oferuje nam szkoła Kaplan. Następnego dnia rozpoczęliśmy naukę języka angielskiego.

Przez cały okres trwania kursu uczestniczyłyśmy w zajęciach konwersacyjnych prowadzonych przez Femiego Oshin. W naszej grupie oprócz nauczycielek z Polski była młodzież z Francji i Arabii Saudyjskiej. Zajęcia te miały na celu wzbogacenie słownictwa, poznanie popularnych powiedzeń i idiomów używanych w życiu codziennym, programów telewizyjnych i szeroko rozumianej kultury angielskiej poprzez konwersację i pracę w grupach. Zajęcia odbywały się codziennie przez okres dwóch tygodniu od godziny 13:05 do 14:20.

Drugim typem zajęć były zajęcia doskonalące umiejętności językowe oraz zastosowanie tych umiejętności w życiu codziennym. Zajęcia te odbywały się od godziny 14:30 do 17:45 z krótką przerwą i były prowadzone przez Jazmine Cox. W grupie razem z nauczycielkami z Polski była młodzież z Francji, Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu i Chin. Podczas zajęć pracowaliśmy różnymi metodami np. dyskusja, praca w grupach czy praca w dwójkach oraz zajęcia w terenie. Zajęcia były bardzo intensywne, ale prowadzone w bardzo przyjaznej atmosferze. Mieliśmy też możliwość sprawdzenia naszych umiejętności językowych w życiu codziennym w czasie wspólnego wyjścia na festyn organizowany przez szkołę Kaplan. Szkoła oferowała sprawną organizację i pomocną obsługę przy tak olbrzymiej liczbie studentów.

Szkoła Kaplan International Colleges mieści się w gregoriańskim budynku przy Southampton Row w centrum Londynu. Obok znajduje się Bloomsbury Square Garden najstarszy w Londynie, ponieważ został założony w 1665 r. Było to miejsce odpoczynku i spotkań ze znajomymi między zajęciami. Niedaleko szkoły znajduje się British Museum i Tawerna Museum, gdzie można zjeść bardzo dobre Fish and Chips.

Wolny czas wykorzystywałyśmy na zwiedzanie Londynu. Odwiedziłyśmy British Museum, Scince Museum, Musem of London, Victoria and Albert Museum, Natural History Museum, National Gallery, Parlament oraz oglądałyśmy zmianę warty przy Buckingham Palace, czyli oficjalnej siedzibie brytyjskich monarchów. Oprócz tego odpoczywałyśmy w Hyde Parku i Greenwich, gdzie znajduje się południk zerowy i Królewskie Obserwatorium.

Dodatkowo, Sylwia Radzik razem z Anną Malinowską i Agnieszką Kucharską uczestniczyły w kilkugodzinnym kursie metodycznym z elementami CLIL. Jest to metoda zintegrowanego nauczania przedmiotu oraz języka obcego. Podczas zajęć mogły poznać ciekawe interaktywne techniki uczenia, gry i zabawy ułatwiające zapamiętywanie, szybkie uczenie się i integrację klasy.

Udział w projekcie Erasmus+ w Londynie zapewnił nam nowe kontakty i przyjaźnie. Pozostawił też niezapomniane wrażenie na bardzo długo. Pomimo intensywnego kursu doskonalenia języka, dużego zaangażowania i odrabiania zadań domowych udział w programie oceniamy bardzo dobrze. Mogłyśmy także liczyć na wsparcie naszego koordynatora pana Przemysława Mospana.

Szkoła Kaplan International Colleges to bardzo dobra szkoła językowa dla osób w każdym wieku. Dzięki dużemu zaangażowaniu wykładowców można było podwyższyć swoje kwalifikacje językowe i dydaktyczne oraz przeżyć niecodzienną przygodę jaką jest Londyn.

Anna Kaleta (chemia)

Barbara Konduła (język niemiecki)

Agnieszka Kucharska (geografia)

Anna Malinowska (matematyka, OKE Wrocław)