FLORENCJA - Aleksandra Gurgul i Marzena Solnica

W dniach 13-24.02.2023 byłyśmy po raz drugi uczestniczkami szkolenia dla kadry pedagogicznej w ramach kolejnej edycji programu Erasmus+. Tym razem były to 2 kursy, które odbyły się we Florencji, w szkole językowej Europass Teacher Academy.

W pierwszym tygodniu uczestniczyłyśmy w dwudziestogodzinnych zajęciach „English Language Course – Intermediale Level – (A2-B1), prowadzonych przez Francescę Fattorini. Był to kurs językowy, rozwijający wszystkie sprawności językowe na w/w poziomie. W naszej grupie było w sumie 6 uczestniczek, z Hiszpanii, Francji, Czech oraz my. Zajęcia były podzielone na 2 części. W jednej z nich wykonywałyśmy przydzielone nam zadania, np. związane z modą włoską, kuchnią, zwyczajami. Miałyśmy spróbować włoskich potraw, sfotografować wystawy drogich sklepów, czy nieznanych nam produktów żywnościowych. Następnie omawialiśmy nasze wyniki, zrobione zdjęcia, przemyślenia, uwagi. Były to bardzo ciekawe metody pracy, aktywizujące uczestników i równocześnie rozwijające nasze sprawności językowe. Otrzymałyśmy również szereg narzędzi do samodzielnej nauki języka angielskiego, np. dostęp do stron z metodycznym wykorzystaniem autentycznych piosenek, czy nowoczesne interaktywne słowniki online.

W drugim tygodniu uczęszczałyśmy na drugi dwudziestogodzinny kurs – „Team Building in School: Play and Fun, Building EducatorsCommunities”, który prowadziła Susan Gagliano, profesjonalna psycholożka, trenerka z wieloletnim doświadczeniem. W grupie jako jedyne reprezentowałyśmy Polskę, oprócz nas byli uczestnicy z Grecji, Hiszpanii i z Węgier. Był to tydzień fascynujących zajęć, dotyczących pozytywnego myślenia, nastawienia, odbierania zewnętrznych bodźców i postrzegania innych. Podczas zajęć, które przeprowadzone były w bardzo intensywny i dynamiczny sposób, oprócz wiedzy teoretycznej, mogłyśmy poznać i uczestniczyć w interaktywnych technikach z zakresu psychologii, metodyki nauczania, integrowania grup. Poznaliśmy szereg narzędzi, ułatwiających prowadzenie zajęć, poprzez gry i zabawy. Susan Gagliano, poprzez swoje nastawienie do grupy, pozytywną energię, którą potrafiła nam przekazać otworzyła nas na szersze spojrzenie na naszych uczniów i innych pracowników szkoły. Uświadomiła, jak ważne jest pozytywne nastawienie do grupy. Otrzymaliśmy szereg narzędzi, inspiracji, pomysłów, jak uczyć się i jak własną wiedzę i doświadczenie w pozytywny sposób przekazać innym. Dzięki różnorodnym zadaniom, które miałyśmy do wykonania mogłyśmy poznać okolicę szkoły i najważniejsze zabytki Florencji. Wszystkie zadania wykonywaliśmy w grupach, dzięki czemu mieliśmy okazje lepiej się poznać i po zajęciach również ćwiczyć język angielski. Ciekawym elementem na zajęciach była wzajemna obserwacja. Było to jednym z elementów zajęć. Codziennie rano często znajdowaliśmy też drobne upominki, co wpływało na poprawienie humoru i lepszą atmosferę na zajęciach.

Budynek szkoły Europass Teacher Academy mieści się w pięknym zabytkowym budynku w samym sercu Florencji, tuż obok tak słynnych zabytków, jak Katedra Santa Maria Del Fiore, zwana popularnie Duomo, czy Pałac Medyceuszy. Całkiem blisko było także do znanego mostu Ponte Veccio oraz do Galerii Uffizi.

Wolny czas wykorzystywałyśmy na zwiedzanie miasta. Uczestniczyłyśmy także w dwóch zaproponowanych przez szkołę wycieczkach – w jednej z przewodnikiem po Florencji oraz w całodniowej wycieczce do Sienny. Organizatorzy wycieczki zapewnili nam także lunch w jednej z toskańskich winnic, gdzie degustowaliśmy miejscowe wino Chianti próbowaliśmy lokalnych specjałów.

Udział w szkoleniu Erasmus+ we Florencji był bardzo ciekawym i inspirującym przeżyciem. Szkolenie było bardzo ważne, jeśli chodzi o poszerzenie naszych kompetencji językowych, które w dzisiejszych czasach mają ogromne znaczenie. Tym bardziej, że wszystkie wyjazdy uczniów w ramach mobilności Erasmus+ odbywają się w języku angielskim. Dzięki udziałowi w kursie, mogłyśmy w marcu, po powrocie zorganizować zajęcia dla naszych uczniów, we współpracy z Gimnazjum z Berlina, w ramach rewizyty niemieckiej grupy we Wrocławiu. Tematem przewodnim była Demokracja i prawa człowieka. Wszystkie warsztaty, spotkania, wykłady odbywały się w języku angielskim i właśnie udział w kursie dla nauczycieli we Florencji pozwolił nam na koordynowanie grupy uczniów w/w wymianie. Na zajęciach wykorzystałyśmy również gry i zabawy integrujące grupę, które poznałyśmy we Florencji. Reasumując kurs ten stanowił korzyść nie tylko dla nas, ale również dla uczniów naszej szkoły. Dzięki temu możemy koordynować wymianę uczniowską w ramach Erasmus+, którą będziemy kontynuować w kolejnych latach.

Aleksandra Gurgul (język niemiecki)

Marzena Solnica (wiedza o społeczeństwie, historia i teraźniejszość)

Data dodania: 2023-07-20 18:25:12
Data edycji: 2023-07-31 20:35:41