Mroczny świat Francisca Goi

Kolejna opowieść dotyczy życia i twórczości hiszpańskiego artysty Francisca Goi.

Jego wczesne prace można zaliczyć do rokoka, dojrzałe podejmować będą problematykę bliską francuskim programom oświeceniowym a jego późną twórczość lokuje się jako zwiastun romantyzmu. Artysta urzeka nas swoimi zdolnościami kolorystycznymi a także swobodą i brawurą, z jaką prowadzi po płótnie pędzel. Wiele prac cechuje jednak mroczna, niepokojąca atmosfera, łypią z nich na nas swoimi pozbawionymi powiek oczyskami demoniczne zjawy, stworzenia nocy i bezzębne staruchy wciągając w świat opresji, zabobonów i ponurych konstatacji na temat ludzkiej kondycji. Jest też Goya jednym z tych pierwszych artystów, którzy począwszy od XIX w. swoimi obrazami komentują współczesne im wydarzenia polityczne nie szczędząc przy tym krytycznych osądów i gorzkich refleksji. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o tej niezwykłej sztuce to zapraszam do wysłuchania kolejnej opowieści w ramach cyklu „Spotkań ze sztuka i historią”.

Link do wykładu: https://youtu.be/E3cn6fqPRI0

Data dodania: 2024-02-15 08:08:41