LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR IV OBCHODZI JUBILEUSZ 75-LECIA POWSTANIA 1948 - 2023

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Wyzwania wielokulturowego miasta – jak można im sprostać?

Wyzwania wielokulturowego miasta – jak można im sprostać?

Gdzie zaczyna się wielokulturowość? Jakie szanse nam daje i jakie konflikty rodzi? Czy międzykulturowość jest utopią, a jeśli nawet, to czy warto do niej dążyć? To tylko niektóre z pytań postawionych przed uczniami wrocławskich liceów i techników,  którzy 9.12. spotkali się w Muzeum Architektury, by zabrać głos w ważnej dyskusji dotyczącej współczesnych problemów naszego miasta. W tym roku organizatorem Dyskusyjnego Forum Młodzieży Wrocławia byli nasi uczniowie. 

W debacie wzięli udział przedstawiciele dziesięciu szkół ponadpodstawowych, i choć do rozmów zaprosiliśmy przedstawicieli Urzędu Miasta, ekspertów z Departamentu Edukacji, specjalistów w dziedzinie kulturoznawstwa oraz wykładowców uczelni wyższych, bezsprzecznie najważniejszy głos w tej rozmowie należał do młodego pokolenia. W tym wyjątkowym miejscu młodzież mogła dzielić się zdobytą wiedzą, własnymi doświadczeniami i cennymi refleksjami udowadniając, że nie obce, i co najważniejsze – nie obojętne jej są kwestie dotyczące lokalnej przestrzeni i zmian, jakie zachodziły (i wciąż zachodzą) w niej na przestrzeni lat. 

Tematem, z którym w tym roku mierzyli się uczniowie, była szeroko pojęta wielokulturowość - w wymiarze zarówno globalnym, jak i tym mniejszym, obecnym na naszym podwórku i odczuwalnym na własnej skórze, spotykanym w tramwaju i na murach przedmieść. Wielokulturowość trudna i wymagająca, stanowiąca jednocześnie unikatowy rys naszego miasta, a że w obecnej sytuacji geopolitycznej zasługuje na szczególną uwagę - wiemy chyba wszyscy. 

Odpowiedzi pojawiło się wiele, ale pytań chyba jeszcze więcej, stąd przekonani jesteśmy, że okazji i pretekstów do tak ważnych rozmów będziemy mieli jeszcze wiele.

Wydarzenie, profesjonalnie i z wielkim zaangażowaniem, przygotowali uczniowie klas: III a, IV d i IIIe.

 

Natalia Brzózka

 

Data dodania: 2022-12-10 19:11:26
Data edycji: 2022-12-14 09:02:14
Ilość wyświetleń: 182

E-CZYTELNIA

INTEGRO (katalog on-line)
Zobacz

KOMUNIKATY

- dostępna jest archiwalna strona szkoły (zakładka SZKOŁA)
Zobacz

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Zobacz
facebookinstagramyoutube
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej