Obecni – nieobecni

Po raz kolejny uczniowie wrocławskich szkół, w sposób twórczy, uczestniczyli w przestrzeni miejskie,j starając się ją wzbogacać.

27 września  LO nr IV  wspólnie z WCRS i innymi wrocławskimi liceami zorganizowało grę  miejską Obecni- Nieobecni.

Tym razem nasi licealiści  z klasy 4e i 4f wystąpoli w roli przewodników - ekspertów. Zaprosili  swoich kolegów do podróży w czasie, aby poznali fascynującą historię miasta i jego mieszkańców.

Zabrali uczestników gry w podróż do czasów, gdy Wrocław był domem dla różnorodnych społeczności, w tym dla Wrocławskich Żydów.

Wrocław - Breslau, był miejscem wielu kultur, tradycji i historii. W ciągu wieków mieszkańcy miasta, niezależnie od swojego pochodzenia, współtworzyli jego niezwykłą tkankę społeczną.

Nasza inicjatywa była ściśle powiązana z wystawą Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, która gości na wrocławskim Rynku i opowiada o miejscach żydowskich nieistniejących już w mieście,  unicestwionych m.in. przez II wojnę światową.

My wybraliśmy miejsca istniejące, ale i nieistniejące, czasem materialnie, czasem utrwalone jedynie w ludzkiej pamięci. Zabraliśmy uczniów wrocławskich szkół  w odległą przeszłość, by odkryli kulturę, tradycję i wydarzenia, które ukształtowały historię Żydów we Wrocławiu.

Biorąc udział w grze rozwiązywali zagadki, odkrywali miejsca związane z tą społecznością.

Był  to zaledwie ślad tych bogatych, fascynujących i często tragicznych historii.

Ślad, który zachęcił uczestników do dalszych poszukiwań i historyczno-detektywistycznych peregrynacji.

Młodzi Wrocławianie odkrywali fascynującą, często tragiczną historię i zanurzyli się w przeszłość Wrocławia jak nigdy dotąd. W zabawie uczestniczyła też drużyna z klasy 2d.w składzie Ola, Julia, Konrad, Nikodem i Michał.

Katarzyna Cieplińska-Olejnik

Anna Masłowska