Co łączy Wrocław z powstaniem warszawskim? Odpowiedź na to pytanie nasi uczniowie mogli poznać, uczestnicząc w uroczystości odsłonięcia pomnika cywilnej ludności powstańczej Warszawy deportowanej do wojennego Wrocławia w trakcie i po upadku powstania warszawskiego. Ceremonia odbyła się na osiedlu Rakowiec, u zbiegu ulic Rakowieckiej i Na Niskich Łąkach, w poniedziałek 25 listopada. Okazją do wzniesienia monumentu stała się przypadająca w tym roku 80. rocznica powstania warszawskiego. Pomnik powstał na osiedlu, gdzie pod koniec wojny w dwóch niemieckich obozach pracy osadzeni byli cywile z Warszawy.
Podczas uroczystości obecny był poczet sztandarowy IV LO i reprezentacja uczniów Czwórki pod opieką pani Małgorzaty Górny, Katarzyna Cieplińskiej -Olejnik i pana Kazimierza Rakowskiego. Ważną częścią uroczystości była deklaracja uczniów LO IV dotycząca objęcia pomnika opieką szkoły odczytana przez troje uczniów klasy IV A – Julię Gumulak, Pawła Gila oraz Rafała Kołosowskiego –
Jak pokazuje historia i współczesność, nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, ale przeszłość – znana nam często w szczegółach – powinna służyć temu, by mądrze z niej korzystać i pielęgnować pamięć o niej dla kolejnych pokoleń. My – uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr IV im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu – uroczyście deklarujemy opiekę nad wzniesionym przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu pomnikiem upamiętniającym cywilną ludność powstańczej Warszawy, deportowaną do wojennego Wrocławia w trakcie i po upadku powstania warszawskiego, osadzoną w niemieckich obozach pracy na terenie miasta i okolic, w tym dwóch na terenie obecnego osiedla Rakowiec. Obiecujemy pamiętać i przekazywać pamięć o losach tych ludzi oraz miejsc z nimi związanych. Obiecujemy dbać o to wyjątkowe i znaczące miejsce, będące symbolem tragizmu ludności cywilnej w czasie II wojny światowej. Pamiętajmy, że istniejemy dotąd, dopóki trwa o nas pamięć w innych ludziach.
Dziękujemy za zaufanie i powierzenie naszej opiece tego szczególnego miejsca w przestrzeni naszego miasta.
Katarzyna Cieplińska-Olejnik
50–430 Wrocław
ul. Stacha Świstackiego 12–14