Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Nieoczywista historia

Nieoczywista historia

Co łączy Wrocław z powstaniem warszawskim? Odpowiedź na to pytanie nasi uczniowie mogli poznać, uczestnicząc w uroczystości odsłonięcia pomnika cywilnej ludności powstańczej Warszawy deportowanej do wojennego Wrocławia w trakcie i po upadku powstania warszawskiego. Ceremonia odbyła się na osiedlu Rakowiec, u zbiegu ulic Rakowieckiej i Na Niskich Łąkach, w poniedziałek 25 listopada. Okazją do wzniesienia monumentu stała się przypadająca w tym roku 80. rocznica powstania warszawskiego. Pomnik powstał na osiedlu, gdzie pod koniec wojny w dwóch niemieckich obozach pracy osadzeni byli cywile z Warszawy.

 

Podczas uroczystości obecny był poczet sztandarowy IV LO i  reprezentacja uczniów Czwórki pod opieką pani Małgorzaty Górny, Katarzyna Cieplińskiej -Olejnik i pana Kazimierza Rakowskiego. Ważną częścią uroczystości była deklaracja uczniów LO IV dotycząca objęcia pomnika opieką szkoły odczytana  przez troje uczniów klasy IV A – Julię GumulakPawła Gila oraz Rafała Kołosowskiego 

 

Jak pokazuje historia i współczesność, nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, ale przeszłość – znana nam często w szczegółach – powinna służyć temu, by mądrze z niej korzystać i pielęgnować pamięć o niej dla kolejnych pokoleń. My – uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr IV im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu – uroczyście  deklarujemy opiekę nad  wzniesionym przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu pomnikiem upamiętniającym cywilną ludność powstańczej Warszawy, deportowaną do wojennego Wrocławia w trakcie i po upadku powstania warszawskiego, osadzoną w niemieckich obozach pracy na terenie miasta i okolic, w tym dwóch na terenie obecnego osiedla Rakowiec. Obiecujemy pamiętać i przekazywać pamięć o losach tych ludzi oraz miejsc z nimi związanych. Obiecujemy dbać o to wyjątkowe i znaczące miejsce, będące symbolem tragizmu ludności cywilnej w czasie II wojny światowej. Pamiętajmy, że istniejemy dotąd, dopóki trwa o nas pamięć w innych ludziach.

Dziękujemy za zaufanie i powierzenie naszej opiece tego szczególnego miejsca w przestrzeni naszego miasta.

 

Katarzyna Cieplińska-Olejnik

Data dodania: 2024-11-28 11:04:40
Data edycji: 2024-11-29 09:32:07
Ilość wyświetleń: 162

E-CZYTELNIA

INTEGRO (katalog on-line)
Zobacz

KOMUNIKATY

- dostępna jest archiwalna strona szkoły (zakładka SZKOŁA)
Zobacz

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego