Modernizacja energetyczna wybranych zabytkowych budynków oświatowych w Gminie Wrocław

Nazwa projektu:

Nr umowy o dofinansowanie:

FEDS.02.01-IZ.00-0024/23 z dnia 28.06.2024 r.

Źródło finansowania:

Priorytet 2:    Fundusze Europejskie na rzecz środowiska na Dolnym Śląsku

Działanie 2.1: Efektywność energetyczna w budynkach publicznych

Program:      Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027

Opis projektu:

Głównym założeniem i zakresem projektu jest kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych zabytkowych placówek oświatowych Gminy Wrocław. Realizacja projektu przyczyni się do zmniejszenia wpływu na środowisko i przystosowania do zmian klimatycznych, a także obniżenia kosztów funkcjonowania placówek oświatowych. Idea realizacji projektu odzwierciedla dążenie władz Gminy do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju miasta.

Przedmiotem projektu są:

1. Modernizacja energetyczna budynku głównego Liceum Ogólnokształcącego nr IV przy ul. Świstackiego 12-14 we Wrocławiu. Prace obejmą w szczególności: wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, poprawę sprawności cieplnej systemu grzewczego, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, poziomej i pionowej, naprawę elewacji w zakresie tynków, renowację lukarny dachowej.
  2. Modernizacja energetyczna sali gimnastycznej i budynku B w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 przy ul. Dawida 7 we Wrocławiu. Prace obejmą w szczególności: remont elewacji z wymianą/renowacją stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę i remont ścian, sufitów i podłóg, wymianę stolarki drzwiowej, przebudowę i remont wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania, wentylacji, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, poziomej i pionowej.
  3. Modernizacja energetyczna bloku sportowego (budynku B) Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Worcella 3 we Wrocławiu. Planuje się w szczególności: remont i termomodernizację elewacji sali gimnastycznej, remont więźby dachowej i termomodernizację dachu sali gimnastycznej, wentylację mechaniczną, wymiana stolarki okiennej, docieplenie podłogi, remont ścian i sufitów, częściowe docieplenie elewacji budynku B.

Grupy docelowe:

1. Mieszkańcy Wrocławia oraz jego aglomeracji.
  2. Osoby korzystające z usług miasta (w tym turyści, osoby przebywające na jego terenie czasowo, np. uchodźcy, goście z Ukrainy korzystający z usług edukacyjnych).
  3. Osoby korzystające bezpośrednio z placówek edukacyjnych objętych projektem.

Cele projektu:

Głównym celem projektu jest zwiększenie efektywności energetycznej placówek oświatowych oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych poprzez modernizację energetyczną realizowaną w zabytkowych obiektach.

Cele szczegółowe:

• dostosowanie placówek oświatowych do nowych standardów technicznych, funkcjonalnych, użytkowych i eksploatacyjnych; Wykonanie zaplanowanych prac, w tym izolacji przeciwwilgociowej, docieplenia ścian zewnętrznych, wymiana i modernizacja stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie wentylacji mechanicznej, pozwolą osiągnąć mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, zredukować jego straty i przyczynią się do redukcji emisyjności obiektów.
  • osiągnięcie efektu ekologicznego; W wyniku realizacji projektu nastąpi redukcja emisji CO2 o 45,11 tony/rok (19,94%). Projekt przyczyni się także do obniżenia rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych o 126,31 MWh/rok (20,01%).
  • obniżenie kosztów funkcjonowania placówek oświatowych; Roczna ilość zaoszczędzonej energii cieplnej wyniesie 148,62 MWh/rok (20,56%), co znacznie zmniejszy roczny koszt energii.

Wskaźniki produktu:

• Budynki publiczne o udoskonalonej charakterystyce energetycznej: 2 609,01 m2
  • Liczba zmodernizowanych energetycznie budynków: 3 szt.

Wskaźniki rezultatu:

• Szacowana emisja gazów cieplarnianych: 181,15 ton ekwiwalentu CO2/rok

Środki finansowe, wysokość dofinansowania, zgodnie z umową o dofinansowanie:

• Całkowita wartość projektu: 14 357 757,99 PLN
  • Kwota dofinansowania: 7 499 812,50 PLN, w tym

- wkład UE (EFRR) w wysokości 70% wydatków kwalifikowanych projektu tj. 6 999  825,00 PLN;

- budżet państwa (BP) w wysokości 5% wydatków kwalifikowanych projektu tj. 499 987,50 PLN;

• Wkład własny: 6 857 945,49 PLN

Jednostka Gminy zaangażowana w realizację projektu:

Zarząd Inwestycji Miejskich (ZIM) (https://zim.wroc.pl/)

Informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej można znaleźć na stronach internetowych:

Uprzejmie informujemy o możliwości pisemnego zgłaszania do Instytucji Zarządzającej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. oraz Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26 października 2012 r.

Instytucja Zarządzająca: Urzęd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wybrzeże Juliusza Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław

Data dodania: 2024-07-15 11:15:21
Data edycji: 2024-07-15 11:40:26