Swoje sześćdziesiąte urodziny Liceum Ogólnokształcące nr IV im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu obchodziło uroczyście 17 października 2008r.
Z okazji święta szkoły Szacowna Jubilatka otrzymała liczne gratulacje, wyrazy pamięci, podziwu, uznania, prezenty… Na ręce pani dyrektor Małgorzaty Górny listy gratulacyjne złożyli:
Wszystkie listy gratulacyjne zostały przedstawione na specjalnej wystawie zawierającej zdjęcia i pamiątki z jubileuszu, zorganizowanej na głównym korytarzu szkoły.
Obchody rozpoczęła Msza Święta oraz poświęcenie nowego sztandaru szkoły w kościele p.w. Bożego Ciała przy ul. Świdnickiej 26 – o godz. 8.00. Mszę koncelebrowali: ksiądz biskup Andrzej Siemieniewski, proboszcz parafii Bożego Ciała wraz z proboszczem parafii św. Maurycego, która otacza LO nr IV duszpasterską opieką, oraz klerycy – absolwenci szkoły. Ksiądz biskup wygłosił piękną homilię, mówił w niej o szczególnej roli szkoły, nauczycieli w życiu każdego człowieka. Społeczność szkolna ofiarowała biskupowi i obu proboszczom trzy drzewa wyhodowane z nasion poświęconych przez papieża Benedykta XVI – cis i świerk. Drzewa te otrzymała w darze od absolwenta IV LO – Ryszarda Dzialuka, dyrektora Biura Nasiennictwa Leśnego. Złożone na ołtarzu drzewka skłoniły księdza profesora Siemieniewskiego do przypomnienia symboliki drzewa, którego wzrost pod troskliwą opieką ogrodnika może oznaczać dojrzewanie młodzieży pod okiem wychowawców.
Z kościoła p.w. Bożego Ciała uczestnicy uroczystości przeszli wprost do Opery Wrocławskiej, gdzie wystawiono wspomnieniowe multimedialne przedstawienie, będące efektem wielomiesięcznej pracy nauczycieli i uczniów Czwórki. Nim jednak wybrano się barwnym wehikułem czasu w podróż przez 6 dekad Czwórki na tle powojennej historii Polski, głos zabrała gospodyni uroczystości. Dyrektor Małgorzata Górny powitała zaproszonych gości, którzy zaszczycili tę uroczystość w iście doborowym gronie, co świadczy zarówno o tym, że LO nr IV ma wielu opiekunów i przyjaciół wśród włodarzy naszego miasta, jak i o ciepłych wspomnieniach szkolnych jej absolwentów. Ze szczególnym wzruszeniem pani dyrektor – także absolwentka IV LO – przywitała swoje licealne koleżanki i kolegów ze szkolnej ławy. Następnie wyjaśniła, dlaczego nie spotkaliśmy się w pięknie odnowionej, dzięki staraniom Wydziału Edukacji, szkolnej auli, ale na o wiele większej, bogatszej, szacowniejszej i także niedawno odrestaurowanej widowni Opery Wrocławskiej. Następnie krótko, ale bardzo osobiście przemawiali w imieniu gości – wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski, przewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia – Barbara Zdrojewska oraz Lilla Jaroń – dyrektor Wydziału Edukacji UM. Na koniec list gratulacyjny od Dolnośląskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Szkół przeczytała jego przewodnicząca – Urszula Spałka.
Jarosław Obremski z humorem mówił o swoim poczuciu „osaczenia Czwórką”, jako że nie tylko spotyka na każdym kroku jej absolwentów, ale wielu z nich pełni ważne funkcje w samych władzach miasta, jak Barbara Zdrojewska czy, również obecny na uroczystości, Maciej Zieliński. Być może z tej przyczyny pan prezydent potrafił swoją tezę o umiejętności sprostania przez szkołę wyzwaniom współczesności i wychodzenia naprzeciw potrzebom społecznym uzasadnić konkretnymi przykładami z działań jej uczniów i nauczycieli, jak choćby powstanie kilkanaście lat temu klasy „rynek papierów wartościowych” czy nauka języka japońskiego. Podobnie ciepło i z sympatią wypowiadała się o Liceum im. Żeromskiego dyrektor Wydziału Edukacji, obiecując przy tej okazji wiekowej szkole nową salę gimnastyczną. Jednak najbardziej osobistą wypowiedź przygotowała Barbara Zdrojewska, która jako absolwentka wspominała wspaniałych nauczycieli, nie tylko języków obcych, geografii czy historii, ale przede wszystkim godnego życia.
Program artystyczny nie tylko przygotowany, ale i zagrany przez nauczycieli (z których czwórka – Anna Majchrowska, Katarzyna Cieplińska, Agnieszka Kucharska i Krzysztof Opolski – to absolwenci Czwórki) i uczniów szkoły wywołał szczery uśmiech, łzy wzruszenia i niekłamany podziw dla zespołu godnego wielkiej operowej sceny. Na ogromnym ekranie przypominano twarze i zdarzenia zarówno ze sceny politycznej, jak i szkolnej ostatnich 60 lat. Z fragmentami filmów, kalejdoskopem zdjęć współgrały zabawne parafrazy piosenek i perfekcyjnie opracowane choreograficzne tańce.
Obchody jubileuszowe zwieńczyło spotkanie absolwentów w Liceum Ogólnokształcącym nr IV przy ul. Świstackiego 12 – o godz. 13.30. Tam przywitała dawnych uczniów i nauczycieli szkoła utkana ze wspomnień – wystawy, filmy, kroniki.
Co można było zobaczyć w szkole, z kim się spotkać, co zabrać na pamiątkę? Poniżej przewodnik po LO nr IV w dniu jubileuszu.
Przygotowała: Alicja Badowska
50–430 Wrocław
ul. Stacha Świstackiego 12–14