Centrum na Przedmieściu
Wraz z Fundacja Bente Kahan, Liceum Ogólnokształcące nr IV we Wrocławiu oraz Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych serdecznie zapraszamy na finisaż wystawy pt. „Nieukończone Życia”, a także recital niesamowitej, norweskiej artystki – Bente Kahan.
Finisaż wystawy „Nieukończone Życia” – Recital Bente Kahan
13 marca (środa)
⏰ 18:00
Wstęp wolny.
Nieukończone Życia to multimedialny projekt Fundacji Bente Kahan (FBK), prezentujący żydowskich artystów Europy zamordowanych podczas Holokaustu.
W obliczu horroru artyści wciąż starali się wyrażać siebie poprzez literaturę, muzykę, sztuki wizualne i performatywne. Zgromadzony na wystawie materiał jest unikatowy, prezentuje często zapomnianych artystów i ich dzieła, niektóre po raz pierwszy. Przedwojenna sztuka żydowska była wielojęzyczna, wielokulturowa i zróżnicowana, zarówno tematycznie jak i formalnie. Za każdym portretem kryje się osoba, prezentowana poprzez biografię oraz dzieła, które przetrwały - obrazy, książki, filmy i muzykę. Jeśli nie zachował się portret, artysta pokazany jest symbolicznie, jako cień. Chcemy, aby ci artyści i ich dzieła stały się znane szerokiej publiczności. W tym celu wykonaliśmy nowe tłumaczenia literackie, wyprodukowaliśmy filmy, koncerty, nagrania, często w różnych językach.
Równolegle z wystawą wyprodukowany został koncert Nieukończone Życia, w którym występuje Bente Kahan, Ronen Nissan i NFM Orkiestra Leopoldinum.
Projekt początkowo powstał jako wystawa stała w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu. W konsekwencji rozrastania się wystawy, stała się ona hybrydowym, analogowo – wirtualnym projektem z wystawami podróżującymi po Polsce i za granicą.
Holokaust jest naszym wspólnym dziedzictwem. Jest też miarą zła we współczesnym świecie.
Wojna nie jest pojęciem abstrakcyjnym, ale powracającym koszmarem. Sztuka rezonuje w każdym z nas, pomagając interpretować wydarzenia.
ℹ️ Nieukończone Życia mają wersje w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i norweskim.
Fundacja Bente Kahan wciąż poszukuje międzynarodowych partnerów, którzy pomogą nadal rozbudowywać projekt. Pragną by udostępnić wystawę w wielu miejscach w różnych częściach świata.
❄️ Projekt CENTRUM NA PRZEDMIEŚCIU jest realizowany przez Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych i współfinansowany ze środków Gminy Wrocław - www.wroclaw.pl
50–430 Wrocław
ul. Stacha Świstackiego 12–14