2022 rok to powrót do stacjonarnych pokazów interaktywnych Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, dlatego XXV edycja to również spotkania społeczności naszego Liceum z pracownikami wrocławskich uczelni.
W wykładzie pt. Kapryśna elektryczność statyczna prowadzonym przez pana dr inż. Tomasza Czapkę, pracownika Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, uczestniczyli uczniowie klas 2f, 2d, 3a oraz 3f. Wysłuchali, zobaczyli i wykonali doświadczenia dot. zjawisk elektryczności statycznej i elektryzacji materiałów oraz neutralizacji ładunku elektrostatycznego. Poznali zagrożenia związane z elektrycznością statyczną, a także przykłady wykorzystania elektryczności statycznej w życiu codziennym – zobaczyli m.in. jak powstaje burza.
Następnie uczniowie klas 2b, 2c, 3b i 3c uczestniczyli w wykładzie pt. Jak znaleźć pomocnika do pracy, czyli o zastosowaniu katalizatorów w chemii. W chemiczne tajniki, których efekty towarzyszą nam w życiu codziennym, wprowadziła uczestników dr hab. inż. Renata Siedlecka, pracownik Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Wykład zakończyły pokazy doświadczeń z udziałem katalizatorów.
W ostatnim bloku pt. Savoir-vivre w szkole i poza szkołą, prowadzonym przez panią dr Anetę Kazanecką, z Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wojsk Lądowych, udział wzięli uczniowie klas 2a i 2e. Zapoznali się z zasadami dobrego wychowania. Dowiedzieli się m.in. jak powinni zachowywać się w teatrze, na lekcji, czy na spotkaniu towarzyskim, a także, jaki strój obowiązuje na studniówce. Usłyszeli również o tym, jak powinno się pisać e-maile, a panowie otrzymali praktyczne porady, w jaki sposób powinni zachowywać się względem swoich koleżanek.
Koordynator Anna Kaleta
50–430 Wrocław
ul. Stacha Świstackiego 12–14