Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wymiana serbsko – polska – ciąg dalszy – październik 2019

Był piątek 11 października godzina 20:50, nasz samolot rozpoczął lądowanie. Nasza serbska przygoda właśnie dobiegała końca. Po sześciu dniach pobytu w Belgradzie wracaliśmy z bagażem wspaniałych doświadczeń, wielu wrażeń i doznań kulturowych. W czasie naszej rewizyty w XIII Gimnazjum w Belgradzie mieliśmy możliwość poznania kultury, mentalności, otwartości i życzliwości naszych gospodarzy. W belgradzkim gimnazjum uczestniczyliśmy w lekcjach geografii, historii, chemii i języka serbskiego. Wspólnie walczyliśmy i bawiliśmy się  w rozgrywkach sportowych. Na zajęciach z chemii robiliśmy wiele interesujących eksperymentów, natomiast na lekcji literatury zobaczyliśmy specjalnie dla nas przygotowane przedstawienie na podstawie tekstu „Zagubiona dusza” naszej Noblistki Olgi Tokarczuk. Podziwialiśmy grę i kunszt aktorski serbskich uczniów.

 

Wspaniała szkoła, wspaniali ludzie, niezapomniane wrażenia…

 

Drugim ważnym elementem naszego pobytu było poznanie Belgradu, zwiedzanie miasta i jego okolic.

 

Belgrad znajduje się północnej części środkowej Serbii, na wzgórzach w okolicy ujścia Sawy do Dunaju. Centrum Belgradu leży na prawym brzegu Dunaju. Sawa oddziela Stare Miasto (Stari Grad) od Nowego Belgradu (Novi Beograd). Nad miastem góruje kamienna forteca z czasów imperium osmańskiego – KALEMEGDAN. Na uwagę zasługuje również monumentalna cerkiew Świętego Sawy. Zachwyciła ona nas swym bogactwem i przepychem. Do innych atrakcji, które mogliśmy zobaczyć należały:

 

Muzeum Narodowe, Muzeum Nikoli Tesli, Muzeum Iluzji. Bardzo interesująca była nasza wizyta w Białym Pałacu (Beli Dvor) – dworze królewskim dynastii Karadziordziewiciów.

 

Serbia to kraj monastyrów, czyli klasztorów kościoła wschodniego. Często pełniły one  jednocześnie role jako obronne twierdze. Do dzisiejszego dnia są kluczowymi miejscami kultu religijnego.

 

W programie naszej wizyty znalazła się wycieczka do Starej Fortecy Golubac, gdzie zginął Zawisza Czarny z Garbowa i  monastyru Tumane.

 

Monastyr Tumane znajduje się 9 km od Golubaca. To mały, zagubiony przy lokalnej dróżce klasztor z XIV wieku. Obok  klasztoru mieści się źródło, którego woda wg lokalnych przekazów ma właściwości uzdrawiające.

 

W czasie wycieczki podziwialiśmy piękne serbskie krajobrazy i cudowną bałkańską przyrodę.

 

W czasie naszego pobytu czas płynął szybko i nieubłaganie. Wszystko co dobre i piękne szybko się skończyło i dla naszej grupy nadszedł również czas pożegnania. Były łzy i wiele wzruszeń.

 

Serbska przygoda pozostanie na długo w naszych wspomnieniach.

 

Barbara Konduła

Dagmara Pancerowicz

Data dodania: 2019-10-22 12:43:09
Data edycji: 2021-10-06 12:43:33
Ilość wyświetleń: 624

E-CZYTELNIA

INTEGRO (katalog on-line)
Zobacz

KOMUNIKATY

- dostępna jest archiwalna strona szkoły (zakładka SZKOŁA)
Zobacz

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego