Wymiana serbsko – polska – ciąg dalszy – październik 2019

Był piątek 11 października godzina 20:50, nasz samolot rozpoczął lądowanie. Nasza serbska przygoda właśnie dobiegała końca. Po sześciu dniach pobytu w Belgradzie wracaliśmy z bagażem wspaniałych doświadczeń, wielu wrażeń i doznań kulturowych. W czasie naszej rewizyty w XIII Gimnazjum w Belgradzie mieliśmy możliwość poznania kultury, mentalności, otwartości i życzliwości naszych gospodarzy. W belgradzkim gimnazjum uczestniczyliśmy w lekcjach geografii, historii, chemii i języka serbskiego. Wspólnie walczyliśmy i bawiliśmy się  w rozgrywkach sportowych. Na zajęciach z chemii robiliśmy wiele interesujących eksperymentów, natomiast na lekcji literatury zobaczyliśmy specjalnie dla nas przygotowane przedstawienie na podstawie tekstu „Zagubiona dusza” naszej Noblistki Olgi Tokarczuk. Podziwialiśmy grę i kunszt aktorski serbskich uczniów.

Wspaniała szkoła, wspaniali ludzie, niezapomniane wrażenia…

Drugim ważnym elementem naszego pobytu było poznanie Belgradu, zwiedzanie miasta i jego okolic.

Belgrad znajduje się północnej części środkowej Serbii, na wzgórzach w okolicy ujścia Sawy do Dunaju. Centrum Belgradu leży na prawym brzegu Dunaju. Sawa oddziela Stare Miasto (Stari Grad) od Nowego Belgradu (Novi Beograd). Nad miastem góruje kamienna forteca z czasów imperium osmańskiego – KALEMEGDAN. Na uwagę zasługuje również monumentalna cerkiew Świętego Sawy. Zachwyciła ona nas swym bogactwem i przepychem. Do innych atrakcji, które mogliśmy zobaczyć należały:

Muzeum Narodowe, Muzeum Nikoli Tesli, Muzeum Iluzji. Bardzo interesująca była nasza wizyta w Białym Pałacu (Beli Dvor) – dworze królewskim dynastii Karadziordziewiciów.

Serbia to kraj monastyrów, czyli klasztorów kościoła wschodniego. Często pełniły one  jednocześnie role jako obronne twierdze. Do dzisiejszego dnia są kluczowymi miejscami kultu religijnego.

W programie naszej wizyty znalazła się wycieczka do Starej Fortecy Golubac, gdzie zginął Zawisza Czarny z Garbowa i  monastyru Tumane.

Monastyr Tumane znajduje się 9 km od Golubaca. To mały, zagubiony przy lokalnej dróżce klasztor z XIV wieku. Obok  klasztoru mieści się źródło, którego woda wg lokalnych przekazów ma właściwości uzdrawiające.

W czasie wycieczki podziwialiśmy piękne serbskie krajobrazy i cudowną bałkańską przyrodę.

W czasie naszego pobytu czas płynął szybko i nieubłaganie. Wszystko co dobre i piękne szybko się skończyło i dla naszej grupy nadszedł również czas pożegnania. Były łzy i wiele wzruszeń.

Serbska przygoda pozostanie na długo w naszych wspomnieniach.

Barbara Konduła

Dagmara Pancerowicz