Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wyjazd edukacyjny do Wenecji 21-25.09.2022

Wyjazd edukacyjny do Wenecji 21-25.09.2022

 

W  dniach 21-25 września uczniowie naszej szkoły mieli okazje wraz z kolegami i koleżankami z liceum nr I i VII uczestniczyć w wyjeździe edukacyjnym do Wenecji.

Celem wyjazdu było poznanie  jednego z najważniejszych miast na mapie kulturalnej Europy, jego historii oraz zabytków.

 

Przez pierwsze dwa dni zwiedzaliśmy miejsca o takiej renomie artystycznej jak Piazza di San Marco, Pałac Dożów, Ca d’Oro, Scuola Grande di San Rocco, Muzeumm Correr, bazylika św. Marka, a także kościoły San Giovanni e Paolo, San Moise, Santa Maria dei Miracoli, Santa Maria Gloriosa dei Frari oraz San Giorgio Maggiore.

 

Wybrane obiekty  pozwoliły zilustrować jak wraz z potęgą militarną i ekonomiczną Wenecji zmieniał się wygląd miasta na przestrzeni kolejnych stuleci. Z kolei wizyta w Galleria della Academia była szansą na bliskie spotkanie z malarstwem weneckim. Fascynująca twórczość tak wybitnych twórców jak Bellini, Carpaccio, Tycjan, Giorgione, Veronese, Tintoretto, Antonio Canale, Francesco Guardi, Rosalba Carriera i Gianbattista Tiepolo konkurowała we wnętrzach Akademii ze wstrząsającą wystawą Anisha Kapoora, który w ramach Biennale Sztuki Współczesnej stworzył poruszające instalacje i environment przywołujący problem okrucieństwa wojny, wszechobecnej przemocy i śmierci.

 

Biennalowskiej wystawie Giardini i Arsenale za każdym razem towarzyszą znakomite wystawy indywidualnych artystów i tym razem oprócz twórczości Kapoora mogliśmy oglądać m.in. apokaliptyczną wizję świata i pesymistyczną diagnozę ludzkiej kondycji w wydaniu Anselma Kiefera w Pałacu Dożów. Inną niesamowitą realizacją było niezwykłe memento mori Ai Weiweia w kościele San Giorgio Maggiore. Artysta w centrum kościoła zawiesił pod kopułą   potężny żyrandol z czarnego szkła, do skomponowania którego użyto form imitujących ludzkie i zwierzęce szkielety i organy generując tym samym wielowątkowe skojarzenia z przemijaniem. Wisienką na torcie była natomiast sobotnia wizyta na terenach Giardini, gdzie odbywają się najważniejsze wystawy Biennale Sztuki Współczesnej.

 

W tym roku zwiedzających przyciągał przede wszystkim pawilon duński, francuski i polski, który większości z nas bardzo się spodobał. Niesamowite wrażenie robiły bowiem na zwiedzających monumentalne wyszywanki Małgorzaty Mirgi-Tas, które w barwny, kobiecy sposób usiłowały przywrócić miejsce w historii świata i kultury pomijanej dotąd mniejszości etnicznej Romów.  

 

W efekcie uczniowie biorący udział w wycieczce mogli zmierzyć się zarówno ze sztuką dawną jak i współczesną, przy czym tę pierwszą wielokrotnie mogli oglądać w oryginalnych wnętrzach, do których była tworzona, co sam odbiór czyniło pełniejszym i bardziej ekscytującym. Tym samym cały wyjazd był niezwykle intensywny pod względem programu zwiedzania i doświadczania sztuki w różnych jej odsłonach i na różnych płaszczyznach. Mam nadzieję, że wielu z uczniów jeszcze kiedyś do Wenecji wróci a wówczas to niezwykłe miasto nie będzie im już tak obce. Czego im z całego serca życzę.

 

Agata Rusnak-Kozłowska

Zdjęcia: Maria Bigosińska kl.IVe i Agata Rusnak-Kozłowska

Data dodania: 2022-10-04 19:14:03
Data edycji: 2022-10-05 07:46:01
Ilość wyświetleń: 792

E-CZYTELNIA

INTEGRO (katalog on-line)
Zobacz

KOMUNIKATY

- dostępna jest archiwalna strona szkoły (zakładka SZKOŁA)
Zobacz

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego