W dniach 17–21 marca mieliśmy przyjemność gościć uczniów z Schiller-Gymnasium w Berlinie. Był to intensywny czas, pełen warsztatów, zwiedzania i wspólnej nauki, który pozwolił nam lepiej poznać historię oraz zwrócić uwagę na aktualne wyzwania społeczne.
Pierwsze spotkanie z naszymi gośćmi miało miejcie w poniedziałek na Rynku, w kawiarni Café de France. Był to czas na zjedzenie czegoś dobrego i nawiązania nowych znajomości.
Wtorkowy poranek spędziliśmy w Centrum Historii Zajezdnia na tematycznym zwiedzaniu. Wzięliśmy tam również udział w warsztatach na temat kolportażu opozycyjnych materiałów. Po południu odbyły się zajęcia integracyjne, podczas których doskonaliliśmy swoje umiejętności komunikacyjne.
Środa była jednym z bardziej intensywnych dni, zajęcia rozpoczęły się na naszej szkolnej auli i dotyczyły dezinformacji oraz fake newsów. Dalszą część dnia spędziliśmy w instytucie Pamięci Narodowej przy ul. Długosza gdzie mieliśmy niepowtarzalną okazję zwiedzenia archiwum i zobaczenia dokumentów z lat PRL.
Czwartkowe zajęcia odbyły się w Domu Europy, gdzie mieliśmy okazję wczuć się w historię dzięki metodzie awatara. Następnie, pod opieką przewodnika, zwiedziliśmy Wrocław, odkrywając jego bogatą przeszłość.
Ostatni dzień rozpoczęliśmy od Dnia Języka Angielskiego w szkole, po czym nastąpiło podsumowanie całego projektu.
Był to nie tylko czas zgłębiania historii i poszerzania wiedzy o współczesnych zagadnieniach, ale także szansa na nawiązanie nowych, międzynarodowych znajomości. Dziękujemy wszystkim koleżankom i kolegom oraz organizatorom za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas.
Stella i Wiktor 2A
A tak o wizycie uczniów z Berlina opowiadają Marta i Tomek z 2E.
Tegoroczna wymiana w ramach programu Erasmus pomiędzy naszą szkołą a Schiller-Gymnasium z Berlina odbyła się w dniach 17-21 marca 2025 roku. Mieliśmy okazję nie tylko poznać historię naszego miasta, ale również zawrzeć nowe znajomości i wziąć udział w różnorakich warsztatach.
Pierwszego dnia, 17 marca, przywitaliśmy naszych gości z Berlina w Cafe de France, gdzie zaczęliśmy się ze sobą poznawać. Mimo początkowych niepewności spotkanie było udane i wyszliśmy z niego z pozytywną energią.
18 marca był dniem wypełnionym historią i refleksjami - zaczynając od zwiedzania Centrum Zajezdnia, gdzie wraz z naszymi gośćmi poznawaliśmy przeszłość Wrocławia i Solidarności, która przybliżyła nam historię tamtych trudnych czasów, kończąc na warsztatach edukujących o tym, jak nasz mózg idzie na skróty i jak tworzą się stereotypy. Dzięki temu wiemy, jak możemy walczyć ze szkodliwymi mechanizmami.
Środowy poranek rozpoczął się warsztatami dotyczącymi dezinformacji. Nasze zadania bazowały na nazywaniu emocji, które towarzyszą nam podczas otrzymywania poszczególnych relacji, oraz wykrywaniu czy kreowaniu fałszywych wieści, co pozwoliło nam nabrać świadomości oraz wiedzy, jak radzić sobie z tak powszechnie występującym zjawiskiem. Następnie udaliśmy się do archiwum IPN, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć dokumenty jeszcze z czasów PRL-u, oraz poczuć ducha historii tamtego okresu.
Czwartek zaczęliśmy od warsztatów w Fundacji Domu Pokoju, gdzie poprzez tworzenie własnej postaci zdobywaliśmy wiedzę o życiu w Niemczech podczas okresu międzywojennego. Wcielenie się w życie przeciętnego mieszkańca w tamtych czasach pozwoliło nam spojrzeć inaczej na znaną nam historię. Następnie, zabraliśmy naszych nowych znajomych na polowanie na krasnale, podczas którego odgrywaliśmy wrocławskie krasnale. Dzień zakończyliśmy spacerem po Ostrowie Tumskim, który przybliżył nam historię naszego miasta.
Ostatniego dnia, 21 marca, uczestniczyliśmy w Dniu Języka Angielskiego w naszej szkole. Mieliśmy okazję zaprezentować się od innej strony, pokazując ducha naszej szkoły. Wyjazd zakończyliśmy ewaluacją całego tygodnia i pożegnaniem naszych towarzyszy, podczas którego nie zabrakło wielu emocji. Był to tydzień, który nauczył nas wielu nowych rzeczy oraz umiejętności, oraz pozwolił na poznanie wspaniałych ludzi - z napięciem oczekujemy rewizyty w Berlinie!
50–430 Wrocław
ul. Stacha Świstackiego 12–14