Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Projekt Erasmus+ z DPFA-Regenbogen Oberschule/Gymnasium w Chemnitz

Projekt Erasmus+ z DPFA-Regenbogen Oberschule/Gymnasium w Chemnitz

Projekt Erasmus+ z DPFA-Regenbogen Oberschule/Gymnasium w Chemnitz, w dniach 08.04. 2024 – 12.04.2024

 Nasza szkoła miała okazję gościć grupę uczniów z Gymnasium z Chemnitz, dzięki naszej absolwentce, która po latach odezwała się z propozycją współpracy pomiędzy naszymi szkołami.

Jest to projekt związany z ekologią, skierowany do uczniów klas z rozszerzonym programem z chemii i biologii. Językiem komunikacyjnym jest język angielski. Uczniowie uczestniczyli wspólnie w szeregu zajęć, takich jak warsztaty, zwiedzanie muzeów, wykłady. Mieli również okazję wziąć udział w zajęciach lekcyjnych w naszej szkole porównać system edukacji w  Niemczech i Polsce. Na wspólnych warsztatach zajmowali się tematami dotyczącymi również wykorzystania np. wody. Stąd wizyta w Hydropolis, Odrarium, czy rejs statkiem. Po wszystkich działaniach przygotowali podsumowanie. Uczniowie zwiedzili również Wrocław, pod kątem zarówno historycznym, jak i ekologicznym, co stanowiło nowość dla obu grup. Nawiązały się nowe znajomości, przyjaźnie. Mamy nadzieję na kontynuowanie projektu w Chemnitz.

 

Aleksandra Gurgul

 

 

Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy.

Polskie przysłowie posłużyło za punkt wyjścia wymiany młodzież polskiej i niemieckiej i dało impuls do rozmów o ekologii w obu krajach.

 

 

Zaraz do nich napiszemy! – rozkwitają znajomości mające źródło w projekcie wymiany uczniów klasy 11 z Regenbogen Gymnasium w saksońskim Chemnitz z uczennicami pierwszej klasy Liceum nr IV we Wrocławiu w ramach programu Erasmus+. Młodzież z obu szkół bardzo szybko nazwiązała ze sobą kontakt. Pierwsze wrażenia zebrane podczas spaceru z przewodnikiem po Starówce i okolicach zostały pogłębione następnego dnia podczas ćwiczeń z konwersacji po angielsku. Wykorzystaliśmy pomysł znany jako Speed dating: każda osoba rozmawiała z uczniem ze szkoły partnerskiej przez dwie minuty. Jeszcze nigdy nie ćwiczyliśmy angielskiego tak długo i intensywnie w prawdziwym życiu! - uczniowie z Niemiec byli bardzo zadowoleni. Aby jeszcze lepiej się poznać, przygotowali pytania filozoficzne mające na celu omówienie nastawienia młodzieży do życia i najbardziej interesujących problemów. W grupach dyskutowali nad priorytetami i stawianymi sobie celami, strukturą nowoczesnego społeczeństwa multikulturowego oraz codziennymi sprawami przypominającymi o uważności i szczęściu.

 

Dzięki świetnemu kontaktowi, który nastolatkowie mieli od pierwszych chwil, tydzień przebiegł bardzo intensywnie i radośnie. Uczniowie pracowali nad zagadnieniami z zakresu ekologii oraz sposobu jej postrzegania w Niemczech i w Polsce. Interesowały nas nie tylko zasady wprowadzane odgórnie ale również to, jak je realizujemy w życiu codziennym. Klasa niemiecka zorganizowała wykład i warsztaty dotyczące dbania o środowisko i wraz z polskimi uczennicami omówili praktyczne zastosowania w Polsce. Porównanie obu krajów unijnych wypadło bardzo ciekawie. Okazuje się, że kraj sąsiadujący czasem ma bardzo różne pomysły i podejście to tych samych problemów, które tak łatwo wprowadzić by było również i na innych terenach. Omawiano podejście do jednorazowych naczyń i sztućców, zwrot butelek czy sposób segregowania śmieci. Niemieccy uczniowie byli pod wrażeniem polskiej komunikacji publicznej. Niewidoczne bilety zapisywane na karcie płatniczej czy Urban Karcie były dla nich hitem. Z drugiej strony jednak zadziwiały ich spóźnienia i niepunktualność MPK.

 

Bardzo interesujących tematem była dla nas Odra oraz radykalnie różne podejście Niemiec i Polski w obliczu niedawnej katastrofy ekologicznej. Wspólne dobro naturalne, przepięknie bogata rzeka, o którą troszczymy się w różny sposób. Wrocław był dla nas wspaniałym miejscem, by zagłębić się w tę tematykę. Zapoznaliśmy się z informacjami w Odrarium w ZOO oraz obejrzeliśmy miasto spacerując wałami nadodrzańskimi. Poznaliśmy miasto z perspektywy rzeki podczas rejsu oraz obejrzeliśmy miejską tkankę wodociągową w Hydropolis. Wspaniały świat wodny, nieskończone możliwości, które ze sobą niesie świat tej siły natury, przepięknie prezentowane były w ramach wystaw stałych i czasowych. Uczniowie podzieleni na grupy wybrali niektóre z eksponatów i opracowali ich nowatorskie zastosowanie w życiu codziennym. Fascynacja ogniem z pary wodnej widoczna była w wielku pracach ale również drukarka wodna została przemieniona przez młodzież w wyobraźni w artystyczny prysznic czy oazę spokoju w centrach handlowych lub minimalizator stresu na lotniskach dla osób cierpiących na strach przed lataniem.

 

Emocji związanych z wymianą było mnóstwo. Mimo upływu dwóch tygodni od powrotu, niemieccy uczniowie wciąż są pod ogromnym wrażeniem. Zachwyciła ich polska gościnność, uprzejmość i otwartość na codzień. Liceum nr IV przyjęło nas bardzo ciepło. Mieliśmy okazję współpracować ze świetnymi uczennicami z pierwszej klasy oraz fantastyczną grupą koordynatorów. Intensywny tydzień upłynął nam bardzo szybko i na pewno nie tylko pozostanie na długo w pamięci, ale również da impuls do wprowadzenia zmian w podejściu do omawianych tematów. Nie możemy się doczekać, aż dziewczyny do nas przyjadą i będziemy mogli je gościć – przyszłoroczni maturzyści już myślą o rewizycie polskich uczennic w Chemnitz. Z perspektywy koordynatorki projektu, mogę tylko jeszcze raz podkreślić moją radość z bardzo udanej współpracy, odświeżenia kontaktów z moją dawną szkołą i kadrą pedagogiczną oraz przede wszystkim budowania międzykulturowych mostów dla młodzieży europejskiej.

 

Dr Joanna Zofia Rose

Koordynatorka programu Erasmus+ w DPFA Regenbogengymnasium w Chemnitz

Absolwentka Liceum nr IV w roku 2004.

 

Zdjęcia: Julia Zyzańska kl.1C i Beata Kulik

Data dodania: 2024-04-24 10:05:15
Data edycji: 2024-04-24 10:14:32
Ilość wyświetleń: 478

E-CZYTELNIA

INTEGRO (katalog on-line)
Zobacz

KOMUNIKATY

- dostępna jest archiwalna strona szkoły (zakładka SZKOŁA)
Zobacz

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego