Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Prawda i fałsz w literackich portretach postaci historycznych

Prawda i fałsz w literackich portretach postaci historycznych

 

 

 

Prawda i fałsz w literackich portretach postaci historycznych

To tytuł projektu realizowanego od kwietnia do czerwca 2022 roku przez klasę IIIB+ z okazji omawiania POTOPU Sienkiewicza. Przeczytanie ze zrozumieniem tej niegdyś najpopularniejszej polskiej powieści, „pochłanianej” przez młodych ludzi XIX i XX wieku z wypiekami na policzkach, jest dla dzisiejszego czytelnika nie lada wyzwaniem.

 

            Uczniowie IIIB+, w przeciwieństwie do swoich rówieśników, dali jednak radę nie tylko powieści, ale i jej skomplikowanemu kontekstowi historycznemu. Pracowali w grupach, z których każda wybrała jedną z postaci historycznych występujących w dziele autora Trylogii. Przedmiotem ich analizy byli: Jan Kazimierz, Karol X Gustaw, Stefan Czarniecki, Janusz i Bogusław Radziwiłłowie, Jan (Sobiepan) Zamoyski oraz Paweł Sapieha. Najpierw – pod kierunkiem polonistki, Alicji Badowskiej – podczas prezentacji klasowych ukazali, posługując się pełnymi cytatów plakatami (skomponowanymi w formie np. rzeki powieściowego czasu czy taśmy filmowej), jak bohaterów tych przedstawił Sienkiewicz. Następnie – pod opieką historyczki, Katarzyny Cieplińskiej-Olejnik – przygotowali zestawienie obrazu literackiego z tym wyłaniającym się z opracowań historyków, m.in. Władysława Czaplińskiego czy Marcelego Kosmana. Opatrzone wnikliwym komentarzem prezentacje multimedialne pokazujące, kogo, w jaki sposób i dlaczego pisarz wyidealizował, a kogo maznął czarną kreską, grupy przedstawiły 9. czerwca w szkolnej auli.

 

            Prezentacji owych literackich manipulacji historią przyglądali się zaciekawieni widzowie z klasy IIIA+ , IIIE+ oraz IIE+. Wielu z nich mówiło potem, że podczas wakacji sięgną do „Potopu”, aby także przeczytać go krytycznie i sprawdzić ustalenia swoich koleżanek i kolegów.

 

Alicja Badowska

 

Data dodania: 2022-06-22 08:28:55
Data edycji: 2022-06-24 14:43:02
Ilość wyświetleń: 662

E-CZYTELNIA

INTEGRO (katalog on-line)
Zobacz

KOMUNIKATY

- dostępna jest archiwalna strona szkoły (zakładka SZKOŁA)
Zobacz

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego