Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

HISTORYCZNI BOHATEROWIE ''POTOPU'' W ŚWIETLE POWIEŚCI SIENKIEWICZA I USTALEŃ NAUKOWYCH

HISTORYCZNI BOHATEROWIE ''POTOPU'' W ŚWIETLE POWIEŚCI SIENKIEWICZA I USTALEŃ NAUKOWYCH

HISTORYCZNI BOHATEROWIE "POTOPU" W ŚWIETLE POWIEŚCI SIENKIEWICZA I USTALEŃ NAUKOWYCH

To projekt polonistyczno - historyczny zrealizowany przez klasę IIIe i IIg pod kierunkiem polonistek – Alicji Badowskiej i Maury Zaniewskiej oraz historyczki – Katarzyny Cieplińskiej-Olejnik.

Jak rzecz przebiegała? Na początek uczniowie IIIe uważnie przeczytali „Potop” Sienkiewicza, kierując swoją uwagę na sposób ukazania wybranych postaci historycznych. Pod lupę młodzi badacze literatury i historii wzięli: królów Jana Kazimierza i Karola Gustawa, królową Marię Ludwikę oraz magnatów Janusza i Bogusława Radziwiłłów, Jerzego Lubomirskiego, Jana (Sobiepana) Zamoyskiego i legendarnego wodza - Stefana Czarnieckiego. Następnie skonfrontowali swoje ustalenia z badaniami historyków.

 

Co się okazało? Otóż Sienkiewicz niektóre postacie wyraźnie wyidealizował, pomijając cechy charakteru, działania, które mogłyby zaszkodzić ich wzorcowemu wizerunkowi patrioty, inne z kolei narysował czarną kreską, nie przedstawiając tego, co można by powiedzieć na obroną wcale nie tak oczywistych zdrajców. Dlaczego tak postąpił? Tego mogły się dowiedzieć klasy drugie – A, E i G podczas efektownych i będących wynikiem rzetelnej analizy źródeł i opracowań prezentacji multimedialnych w auli szkolnej 17 października br. Dodatkowo licealiści z II g rozbudowali projekt, przygotowując plakaty prezentujące język powieści Sienkiewicza – historyzmy i słynne powiedzonka bohaterów utworu.

 

Wszyscy uczestnicy projektu nie tylko zdobyli potężną dawką wiedzy na temat naszej przeszłości, kuchni literatury, ale i zrozumieli, że tekst literacki nie istnieje w kulturowej próżni.

(ab)

Data dodania: 2024-10-20 19:01:40
Data edycji: 2024-10-24 08:26:42
Ilość wyświetleń: 194

E-CZYTELNIA

INTEGRO (katalog on-line)
Zobacz

KOMUNIKATY

- dostępna jest archiwalna strona szkoły (zakładka SZKOŁA)
Zobacz

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego