Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Berlin – Wrocław – projekt Erasmus+

Berlin – Wrocław – projekt Erasmus+

 

 Po raz drugi uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w projekcie Erasmus+, wspieranym z funduszy europejskich. Również i tym razem  demokracja i prawa człowieka były głównymi tematami spotkania. Wspólnie, w mieszanych grupach z młodzieżą niemiecką mieliśmy okazję przez cały tydzień uczestniczyć w różnorodnych zajęciach. Odbyły się warsztaty dot. Muru Berlińskiego, podczas których uczniowie podzieleni na grupy szukali w mieście miejsc z dawnych fotografii, robili zdjęcia i mogli posłuchać żywych historii z fotografii oraz porównać dawne miejsca z obecnymi.  Zwiedziliśmy równieżmuzeum Mur Berliński - Museum Haus Checkpoint Charlie.

W Instytucie Pileckiego uczestniczyliśmy w warsztatach dot. życia Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, więźnia i organizatora ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Ogromne wrażenie wywarły na nas warsztaty  w muzeum Topografia terroru. Na tym terenie znajdowały się Gestapo, dowództwo SS, służba bezpieczeństwa SS oraz Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. To stąd kierowano organizacją największego w historii ludzi ich ludobójstwem i prześladowaniami. Uczniowie, podzieleni na grupy mieli okazję przeżyć zło tego miejsca oglądając ekspozycję zdjęć i dokumentów z tamtego okresu. Zajęcia były poprowadzone metodą warsztatową, aktywizującą uczestników. Wyniki przydzielonych zadań zostały omówione na forum. Była to nie tylko duża dawka historii naszych dziejów, ale również i wzruszeń.

Dużo radości sprawiło za to wszystkim  zwiedzanie interaktywnego DDR-Museum. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Berlinie. Wciąga zwiedzającego w dzień powszedni z tamtych czasów. Zastaniemy tu w pełni wyposażone mieszkanie obywatela DDR-u, możemy odbyć „przejażdżkę” windą, czy trabi –  samochodu „normalnego  człowieka” tamtych czasów, zobaczyć sprzęt używany przez Stasi do szpiegowania swoich obywateli. Wszystko w formie zabawnej, lekkiej, ale wzbudzającej zadumę i niekiedy strach.

Zwiedziliśmy również  pałac Cecilienhof w Poczdamie, miejsce bardzo ważne dla ładu powojennej Europy. To tutaj przecież na konferencji  zapadły najważniejsze decyzje dla naszego państwa.

 Program wizyty był bardzo napięty, ale również bardzo ważny i ciekawy. Wszystkie punkty poruszały problem demokracji i praw człowieka. Warsztaty, wykłady oraz prywatne rozmowy odbywały się w języku angielskim. Dzięki temu nasi uczniowie mieli wyjątkową okazję do sprawdzenia się pod kątem językowym, nawiązania nowych kontaktów towarzyskich, wspólnie spędzonego czasu oraz efektywnej pracy.

Dzięki temu zostały spełnione wszystkie założenia oraz cele, zawarte w projekcie Erasmus+. Czekamy na rewizytę niemieckich uczniów w murach LO nr IV z równie ciekawym programem.

 

Koordynator projektu

Aleksandra Gurgul

 

Data dodania: 2023-12-15 07:35:17
Data edycji: 2023-12-15 07:38:57
Ilość wyświetleń: 445

E-CZYTELNIA

INTEGRO (katalog on-line)
Zobacz

KOMUNIKATY

- dostępna jest archiwalna strona szkoły (zakładka SZKOŁA)
Zobacz

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego