Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

 

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r.

80. rocznica była dla nas punktem wyjścia nie tylko do tego, by uczcić pamięć o osobach, które poniosły śmierć w getcie warszawskim, pozwoliła nam też przyjrzeć się krytycznie historii, a wreszcie spojrzeć na współczesność i w przyszłość.

Zagłada Żydów w czasie II wojny światowej toczyła się na oczach Polaków, którzy jednocześnie sami poddawani byli terrorowi niemieckiego okupanta. Ich człowieczeństwo zostało wystawione na próbę.

Uczestniczyliśmy w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” zorganizowanej przez Muzeum „ Polin”, przypinając 19. kwietnia papierowy żonkil - symbol tego , że łączy nas pamięć o powstaniu i jego bohaterkach i bohaterach. W przygotowanie akcji włączyło się w tym roku wielu uczniów. Ogromnym zaangażowaniem wykazali się uczniowie klasy 3e, 3f, 2b, 1d,1h.

         Na korytarzu stanęła wystawa Niedokończone życia przygotowana przez Fundację „Bente Kahan”, której tematyką są losy artystów żydowskich, tragicznie przerwane przez koszmar II wojny światowej i Holocaustu.

Na lekcjach historii , wos-u, języka polskiego i godzinach wychowawczych odbyły się debaty, rozmowy, warsztaty dotyczące tolerancji

 i empatii. W naszych rozważaniach towarzyszyło nam hasło Łączy nas pamięć, które podkreśla rolę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Licealiści mogli obejrzeć wyjątkową premierę filmu „Zdążyć przed Panem Bogiem”

Uczniowie klasy 3f przygotowali performance: WROGOŚĆ, OBOJĘTNOŚĆ, POMOC. Zaprezentowali postawy Polaków wobec zagłady  Żydów. Celem pokazu była walka ze stereotypami i przejawami antysemityzmu oraz kształtowanie postaw otwartych na inne kultury i innych ludzi.

 

Nie bądź obojętny - będziemy starać się wprowadzić tę postawę do naszej codzienności – symbolicznie i praktycznie.

…"bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzymy, jak na nas, jak na naszych potomków, «kolejne Auschwitz» nagle spadnie z nieba".

Katarzyna Cieplińska-Olejnik

Anna Masłowska

Data dodania: 2023-04-26 20:14:04
Data edycji: 2023-04-26 20:18:54
Ilość wyświetleń: 552

E-CZYTELNIA

INTEGRO (katalog on-line)
Zobacz

KOMUNIKATY

- dostępna jest archiwalna strona szkoły (zakładka SZKOŁA)
Zobacz

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego