Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

DUBLIN - Przemysław Mospan i Błażej Zawiślak

DUBLIN - Przemysław Mospan i Błażej Zawiślak

W dniach 14.08 – 25.08.2023 roku uczestniczyliśmy w kursie metodycznym Language, Methodology & Culture przygotowanym dla kadry pedagogicznej w ramach programu Erasmus+. Ten dwutygodniowy kurs odbyliśmy w stolicy Irlandii – Dublinie, w renomowanej szkole językowej Atlas Language School, która kształci i doskonali nauczycieli, specjalistów, studentów i uczniów z całego świata.

 

W ramach programu przygotowanego przez Atlas Language School, mieliśmy możliwość zgłębienia trzech kluczowych aspektów: języka angielskiego, metodyki nauczania tego języka oraz kultury Irlandii. Na dedykowanych zajęciach metodycznych analizowaliśmy skuteczne strategie nauczania słownictwa i gramatyki, obejmujące różnorodne podejścia, takie jak nauczanie oparte na zadaniach (task-based learning), a także techniki rozwijania zdolności czytania i komunikacji uczniów, wykorzystujące wsparcie wizualne, takie jak filmy i strony internetowe. Ponadto, skoncentrowaliśmy się na praktycznych ćwiczeniach dotyczących poprawnej wymowy, intonacji oraz akcentu w języku angielskim. W trakcie kursu analizowaliśmy podręczniki pod kątem ich praktycznego wykorzystania w klasach, uwzględniając różnice wiekowe uczniów. W niewielkich grupach roboczych, wspólnie z doświadczonymi anglistami zrzeszonymi w międzynarodowym gronie nauczycieli, omawialiśmy i wymienialiśmy doświadczenia zawodowe, doskonaląc przy tym opracowywanie materiałów dydaktycznych i scenariuszy lekcji. Klimat tych sesji, cechujący się otwartością, życzliwością i wzajemnym wsparciem, sprzyjał swobodnej wymianie wiedzy i budowaniu korzystnych relacji. Każdego piątku, po zakończeniu zajęć, wspólnie uczestniczyliśmy w tradycyjnym śpiewaniu irlandzkich pieśni oraz przygotowywaniu znakomitej Irish Coffee, która okazała się wyzwaniem dla niektórych ze względu na jej subtelne niuanse przyrządzania. Zajęcia poświęcone kulturze Irlandii okazały się wyjątkowo pasjonujące i wartościowe. Szkoleniowcy, w tym nasz lektor - Patrick Gallagher, prawdziwy Irlandczyk z krwi i kości, wzbogacili nas wiedzą na temat historii, tradycji i kultury tej wyjątkowej wyspy. Obszar tematyczny obejmujący kulturę tego kraju, który zgłębialiśmy, wprawił nas w zdumienie, otwierając przed nami zupełnie nowy świat.

 

Rozpoczęliśmy od szybkiej lekcji typowych irlandzkich zwrotów, imion, nazw własnych oraz wprowadzenia do podstaw języka gaelickiego. Kolejne sesje były poświęcone dyskusjom nad poczuciem tożsamości Irlandczyków, ich unikalnością językową i kulturową, ukształtowaną na przestrzeni wielu lat historii. Poruszyliśmy ważne kwestie związane z Brexitem, religią, wielkim głodem w XIX wieku, kryzysem ekonomicznym oraz migracją na przełomie wieków. Nie zabrakło również refleksji nad bogactwem irlandzkiej literatury, włączając w to jej współczesne nurty. Szczególne zainteresowanie wzbudziły zajęcia poświęcone mitologii Irlandii oraz folklorowi tego kraju, ukazując, że słynna "zielona wyspa" to nie tylko koniczyny i krasnale. Irlandia, ojczyzna wielkich literatów - Joyce'a, Wilde'a i Beckett'a, przyjęła nas z wspaniałą, słoneczną aurą, tworząc idealne warunki do odkrywania uroków i historii swojej pięknej stolicy.

 

Codziennie, po intensywnych zajęciach teoretycznych i praktycznych, nasza szkoła organizowała dodatkowe wyprawy, które pozwalały zgłębiać tajniki miasta i jego bogatej kultury. W naszym zestawie atrakcji znalazły się miejsca takie jak: kampus Trinity College z ikoniczną biblioteką, która zagościła w "Gwiezdnych Wojnach", oraz nieśmiertelne arcydzieło piśmiennictwa - słynny "Book of Kells". Nie zabrakło także wizyty w Little Museum of Dublin, Muzeum Literatury Irlandzkiej, Katedrze Świętego Patryka, Katedrze Kościoła Chrystusowego czy Narodowej Galerii Sztuki. Podziwialiśmy majestatyczne klify w Howth, oferujące zapierające dech w piersiach widoki na Morze Irlandzkie. Wpisywaliśmy się w historię, odwiedzając Muzeum Archeologii, Muzeum Historii Naturalnej i malowniczy Ogród Botaniczny. Wciągnęliśmy się w atmosferę Phoenix Park, gdzie stada danieli dodawały uroku temu miejscu. Zachwycił nas zamek Drimnagh i most Samuela Beckett'a, symbolizujący Irlandię swoim kształtem harfy. Nie zapomnieliśmy o całodniowej wyprawie do urokliwego miasteczka Kilkenny, gdzie dumnie wznosi się jeden z najpiękniejszych zamków w Irlandii, świadectwo burzliwej historii i okupacji anglonormańskiej.

 

Dodatkowym atutem naszego pobytu była lokalizacja w samym sercu kultowej dzielnicy Temple Bar w Dublinie, na południowym brzegu rzeki Liffey. To właśnie stąd mieliśmy niepowtarzalną okazję odkrywać uroki miasta na własnych nogach, eksplorując najbardziej intrygujące zakątki. W tej malowniczej dzielnicy doświadczyliśmy esencji prawdziwego Dublina - bogatego w tradycyjne puby, urokliwe restauracje i malownicze uliczki, zdobiące się charakterystycznymi, pastelowymi kamienicami. To tutaj, praktycznie każdego wieczoru, w atmosferze żywej muzyki przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów, odbywały się koncerty z udziałem lokalnych artystów. Odwiedzający z całego miasta, a także turyści, tłumnie gromadzili się, by uczestniczyć w tych niezwykłych muzycznych doświadczeniach. Również sami mieszkańcy, o otwartych sercach i ciepłych usposobieniach, przyjęli nas życzliwie. Gotowi byli podzielić się swoimi doświadczeniami i spojrzeć na świat z różnych perspektyw, co stanowiło inspirujący wymiar naszego pobytu Udział w programie Erasmus+ był nieocenionym, inspirującym doświadczeniem. Dla nas - nauczycieli języka angielskiego, stanowił wyjazd pełen wrażeń, którego wartość zdecydowanie przekraczała ramy edukacyjne.

 

Po dwóch intensywnych tygodniach, w trakcie których nasza dwójka zdobywała dodatkowe kompetencje i zgłębiała tajniki kultury irlandzkiej, wróciliśmy do kraju wzbogaceni o nieocenione doświadczenia oraz nowe kontakty. Nasze kreatywne zapały zostały zasilone inspiracjami, które teraz z entuzjazmem przenosimy w kolejne wyzwania zawodowe. Irlandia jawi się jako kraina piękna, a Dublin to miasto wyjątkowe pod wieloma względami. Nie sposób oddać unikatowego klimatu tego miejsca za pomocą słów czy obrazów. To doświadczenie, które trzeba przeżyć osobiście, by w pełni zrozumieć jego wyjątkowość.

 

Przemysław Mospan (język angielski)

Błażej Zawiślak (język angielski) 

Data dodania: 2023-10-15 20:41:47
Data edycji: 2023-10-15 21:55:21
Ilość wyświetleń: 371

E-CZYTELNIA

INTEGRO (katalog on-line)
Zobacz

KOMUNIKATY

- dostępna jest archiwalna strona szkoły (zakładka SZKOŁA)
Zobacz

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego