Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wspieramy Fundację „Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Masajów”

Wspieramy Fundację „Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Masajów”

 

Masajowie to lud pasterski zamieszkujący tereny Kenii i Tanzanii, głównie na obszarach sawann i stepów. Tradycyjnie zajmują się hodowlą bydła, które jest dla nich nie tylko źródłem pożywienia, ale także symbolem bogactwa i statusu społecznego. Ich codzienne życie koncentruje się wokół opieki nad zwierzętami, budowy tradycyjnych chat z gliny i gałęzi oraz obrzędów związanych z kulturą plemienną.

 

Masajowie słyną ze swoich charakterystycznych, kolorowych strojów – zazwyczaj noszą czerwone lub niebieskie szaty zwane „shúkà” oraz bogato zdobioną biżuterię wykonaną z koralików. Mężczyźni często noszą włócznie, a kobiety zdobią się misternie plecionymi naszyjnikami i bransoletami.

 

Współcześni Masajowie mierzą się jednak z wieloma wyzwaniami, takimi jak utrata tradycyjnych ziem na rzecz rolnictwa i urbanizacji, ograniczony dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej oraz presja adaptacji do nowoczesnego stylu życia. Wiele młodych osób opuszcza wioski w poszukiwaniu pracy w miastach, co prowadzi do stopniowego zanikania ich unikalnej kultury i tradycji.

 

29 stycznia gościliśmy w naszym liceum panią Annę – założycielkę Fundacji „Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Masajów”, która przybyła do nas ze specjalnym gościem – rdzennym Masajem Yoną Mirią Ndalo. Pani Anna i Yona opowiedzieli nam o życiu Masajów w Afryce, przybliżyli ich kulturę oraz podzielili się informacjami o prowadzonych działaniach na rzecz poprawy jakości życia ich społeczności. Uczniowie i pracownicy szkoły zakupili przepiękną, ręcznie wykonaną biżuterię.

Dochód ze sprzedaży rękodzieła oraz ze spotkania zostanie przeznaczony na budowę szkoły dla dzieci. To charytatywne wydarzenie było nie tylko wyjątkową lekcją geografii, ale także inspirującym spotkaniem.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i aktywny udział!

 

Błażej Zawiślak

Data dodania: 2025-01-30 08:14:32
Data edycji: 2025-01-30 11:05:21
Ilość wyświetleń: 191

E-CZYTELNIA

INTEGRO (katalog on-line)
Zobacz

KOMUNIKATY

- dostępna jest archiwalna strona szkoły (zakładka SZKOŁA)
Zobacz

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego