Zimowe ferie 2023 (13-28.02) spędziłam na Malcie w St. Julian na kursie językowym w European School of English w ramach projektu Erasmus+.
Przed wyjazdem napisałam test językowy, co pozwoliło mi zaraz w poniedziałek zacząć zajęcia. Uczestniczyłam w zajęciach w dwóch różnych grupach. Pierwsza składała się z uczniów i studentów z Europy, Azji, w drugiej grupie znaleźli się też studenci z Ameryki Południowej (z Wenezueli i Kolumbii), byli tam sami panowie: studenci, inżynier, naukowiec i jedna nauczycielka, czyli ja. W całej szkole nie było Polaków. Przebywałam w wielokulturowej grupie co zmuszało do nieustannej pracy, szlifowania i zdobywania kolejnych umiejętności językowych oraz ciągłego przełamanie bariery komunikacyjnej.
Atmosfera na zajęciach była pełna życzliwości i wsparcia. Różnorodne metody pracy i profesjonalizm lektorów pozwolił na efektywną pracę nad rozwojem kompetencji językowych. Pracowaliśmy różnymi metodami: była praca w grupach, w parach. Szczególnie owocne i rozwijające były dyskusje oraz zajęcia w terenie. Adolfo, lektor wspaniale nas „ogarnął”, a młodzi ludzie byli świetnymi kompanami w nauce i zabawie.
Okazało się, że mimo różnic wiele nas łączy: czytamy tych samych autorów, oglądamy te same filmy, fascynują nas podróże, ważna jest dla nas ochrona środowiska. Byliśmy dla siebie przewodnikami po naszych ojczyznach. Poznawaliśmy Francję, Czechy, Turcję, Japonię, Kolumbię i Wenezuelę. Opowiadałam im o Polsce. Przeżywaliśmy również fascynacje Maltą. W tym towarzyszyła nam lektorka Kate. Malta czy Molta? To właśnie Kate objaśniała nam czym jest Molta dla Moltańczyków.
Malta ze swoją historią, zabytkami, kulturą, kuchnią i ludźmi jest zachwycająca. W skład archipelagu maltańskiego wchodzą wyspy Malta, Gozo, Comino, Cominotto, dwie wyspy św. Pawła i Filfla, łączna ich powierzchnia to 316 km2, największa jest Malta, ma długość 27 km. Świetna komunikacja autobusowa i promowa umożliwiała dotarcie do wszystkich interesujących miejsc szybko i sprawnie. „Tallinja card” pozwoliła mi, za 25 euro, zjeździć całą wyspę. A co zobaczyłam? Valettę, Mdinę, Rabat, świątynie megalityczne, klify Dingli, Marsaxlokk, Błękitną Grotę, wyspy Gozo i Comino, muzea, kościoły, maltańskie plaże i…
Od 3 do 9 lutego trwał Viva Viva L-Karnival. Karnawał to prawdopodobnie najstarsze i najbardziej kolorowe święto obchodzone na Wyspach Maltańskich: to wspaniałe pochody, imponujące platformy, groteskowe maski, wykwintne kostiumy, żywa choreografia, przedstawienia satyryczne. Od Valetty po Gozo popołudniami królował tanieć, śpiew i zabawa!
Sympatycznym doświadczeniem było plażowanie i kąpiel w Morzu Śródziemnym 19 lutego. Temperatura wody 17,5 °C, temperatura powietrza 28°C.
Podsumowując, to były intensywne dwa tygodnie z językiem angielskim. Pełne nowych doświadczeń i wrażeń. Bardzo wiele zawdzięczam wspaniałym Kate i Adolfo oraz moim koleżankom i kolegom – kursantom. Mai, Rena, Peter, Firat, Seda, Bora, Yuka, Fumika, Jimmy, Felipe i inni mieli swój udział w doskonaleniu moich kompetencji językowych. To był wspaniały czas.
Beata Kulik (nauczyciel bibliotekarz)
50–430 Wrocław
ul. Stacha Świstackiego 12–14