Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

MALTA - Beata Kulik

MALTA - Beata Kulik

Zimowe ferie 2023 (13-28.02) spędziłam na Malcie w St. Julian na kursie językowym w European School of English w ramach projektu Erasmus+.

 

Przed wyjazdem napisałam test językowy, co pozwoliło mi zaraz w poniedziałek zacząć zajęcia. Uczestniczyłam w zajęciach w dwóch różnych grupach. Pierwsza składała się z uczniów i studentów z Europy, Azji, w drugiej grupie znaleźli się też studenci z Ameryki Południowej (z Wenezueli i Kolumbii), byli tam sami panowie: studenci, inżynier, naukowiec i jedna nauczycielka, czyli ja. W całej szkole nie było Polaków. Przebywałam w wielokulturowej grupie co zmuszało do nieustannej pracy, szlifowania i zdobywania kolejnych umiejętności językowych oraz ciągłego przełamanie bariery komunikacyjnej.

 

Atmosfera na zajęciach była pełna życzliwości i wsparcia. Różnorodne metody pracy i profesjonalizm lektorów pozwolił na efektywną pracę nad rozwojem kompetencji językowych. Pracowaliśmy różnymi metodami: była praca w grupach, w parach. Szczególnie owocne i rozwijające były dyskusje oraz zajęcia w terenie. Adolfo, lektor wspaniale nas „ogarnął”, a  młodzi ludzie byli świetnymi kompanami w nauce i zabawie.

 

Okazało się, że mimo różnic wiele nas łączy: czytamy tych samych autorów, oglądamy te same filmy, fascynują nas podróże, ważna jest dla nas ochrona środowiska. Byliśmy dla siebie przewodnikami po naszych ojczyznach. Poznawaliśmy Francję, Czechy, Turcję, Japonię, Kolumbię i Wenezuelę. Opowiadałam im o Polsce. Przeżywaliśmy również fascynacje Maltą. W tym towarzyszyła nam lektorka Kate. Malta czy Molta? To właśnie Kate objaśniała nam czym jest Molta dla Moltańczyków.

 

Malta ze swoją historią, zabytkami, kulturą, kuchnią i ludźmi jest zachwycająca. W skład archipelagu maltańskiego wchodzą wyspy Malta, Gozo, Comino, Cominotto, dwie wyspy św. Pawła i Filfla, łączna ich powierzchnia to 316 km2, największa jest Malta, ma długość 27 km. Świetna komunikacja autobusowa i promowa umożliwiała dotarcie do wszystkich interesujących miejsc szybko i sprawnie. „Tallinja card” pozwoliła mi, za 25 euro, zjeździć całą wyspę. A co zobaczyłam? Valettę, Mdinę, Rabat, świątynie megalityczne, klify Dingli, Marsaxlokk, Błękitną Grotę, wyspy Gozo i Comino, muzea, kościoły, maltańskie plaże i… 

 

Od 3 do 9 lutego trwał Viva Viva L-Karnival. Karnawał to prawdopodobnie najstarsze i najbardziej kolorowe święto obchodzone na Wyspach Maltańskich: to wspaniałe pochody, imponujące platformy, groteskowe maski, wykwintne kostiumy, żywa choreografia, przedstawienia satyryczne. Od Valetty po Gozo popołudniami królował tanieć, śpiew i zabawa!

 

Sympatycznym doświadczeniem było plażowanie i kąpiel w Morzu Śródziemnym 19 lutego. Temperatura wody 17,5 °C, temperatura powietrza 28°C.

 

Podsumowując, to były intensywne dwa tygodnie z językiem angielskim. Pełne nowych doświadczeń i wrażeń. Bardzo wiele zawdzięczam wspaniałym Kate i Adolfo oraz moim koleżankom i kolegom – kursantom. Mai, Rena, Peter, Firat, Seda, Bora, Yuka, Fumika, Jimmy, Felipe i inni mieli swój udział w doskonaleniu moich kompetencji językowych. To był wspaniały czas.

 

Beata Kulik (nauczyciel bibliotekarz)

Data dodania: 2023-09-25 08:50:49
Data edycji: 2023-09-25 21:59:06
Ilość wyświetleń: 265

E-CZYTELNIA

INTEGRO (katalog on-line)
Zobacz

KOMUNIKATY

- dostępna jest archiwalna strona szkoły (zakładka SZKOŁA)
Zobacz

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego