FLORENCJA - Małgorzata Wółkiewicz i Dorota Żytkiewicz

W dniach 16-27.08.2021 roku uczestniczyłyśmy w szkoleniu dla kadry pedagogicznej w ramach programu Erasmus+. Kursy odbywały się we Florencji, w szkole językowej Europass Teacher Academy.

W pierwszym tygodniu uczestniczyłyśmy w dwudziestogodzinnych zajęciach Classroom Management Solutions for Teachers: New Methodologies, Effective Motivation, Cooperation and Evaluation Straregies, przeprowadzonych przez Robertę Begliomini, dotyczących nowoczesnej metodyki nauczania. W naszym zespole znalazły się nauczycielki (głównie j. angielskiego) m.in. z Węgier, Hiszpanii, Estonii oraz z Polski. Podczas zajęć wspólpracowałyśmy w grupach, stosując róznorodne strategie metodyczne i metody aktywizujące. Wykonywałyśmy ciekawe i zróżnicowane zadania (np. tworzyłyśmy scenariusz „sflipowanej”, czyli odwróconej, lekcji na temat globalnego ocieplenia).

W drugim tygodniu uczęszczałyśmy na drugi dwudziestogodzinny kurs - Happy Schools: Positive Education for Well-Being and Life-Skills Development, który prowadziła Susan Gagliano, profesjonalna psycholożka, trenerka z wieloletnim doświadczeniem. Tym razem w grupie znalazło się jeszcze więcej osób z Polski, a także z Grecji, Hiszpanii i z Węgier. Podczas zajęć, oprócz wiedzy teoretycznej, mogłyśmy poznać ciekawe interaktywne techniki nauczania, integrowania klasy, gry i zabawy ułatwiające minimalizowanie stresu w szkole. Kontakt z Susan uświadomił nam, jak ważne są pozytywne myślenie, konkretna wizja nauczania, informacja zwrotna czy poświęcenie uwagi rozmówcy. Nowo zdobyte kompetencje oraz inspiracje na pewno wykorzystamy w dalszej pracy dydaktycznej. Chętnie podzielimy się także swoją wiedzą z naszym gronem pedagogicznym, podobnie jak materiałami ze szkoleń. Jeśli chodzi o nasze liceum, trzeba dodać, że przedstawiałysmy je podczas prezentacji multimedialnych szkół macierzystych uczestników zajęć, które inicjowały każdy z kursów.

Szkoła Europass Teacher Academy mieści się w pięknym zabytkowym budynku w samym sercu Florencji, tuż obok tak słynnych zabytków, jak Katedra Santa Maria Del Fiore, zwana popularnie Duomo, czy Pałac Medyceuszy. Całkiem blisko było także do znanego mostu Ponte Veccio oraz do Galerii Uffizi, którą oczywiście zwiedziłyśmy. Wokół szkoły pełno było miejsc, gdzie można było spróbowac toskańskich dań lub wypić smaczną włoską kawę.

Chcemy też dodać, że szkoła oferowała sprawną organizację i pomocną obsługę. Jedynym mankamentem zajęć była konieczność stałego noszenia masek, co w temperaturze ok. 38 stopni Celcjusza było dość uciążliwe. Uczestnicy każdego kursu (ok. 10-12 nauczycieli w Europy) byli bardzo otwarci na współpracę, chętnie dzielili się i wymieniali doświadczeniem i opiniami. Atmosfera podczas zajęć była przyjazna i inspirująca. Zajęcia trwały codziennie ok. 5 godzin (od 9.00 do 13.30 lub od 14.00 do 19.00).

Wolny czas wykorzystywałyśmy na zwiedzanie pięknej Florencji. Uczestniczyłyśmy także w dwóch zaproponowanych przez szkołę wycieczkach – w jednej z przewodnikiem po Florencji oraz w całodniowej – Toskania w jednen dzień – w trakcie której zwiedzaliśmy m.in. Pizę, San Gimignano i Siennę. Organizatorzy wycieczki zapewnili nam także lunch w jednej z toskańskich winnic, gdzie degustowaliśmy miejscowe wino Chianti i próbowaliśmy lokalnych specjałów.

Udział w szkoleniu Erasmus plus we Florencji zapewnił nam nowe kontakty z ciekawymi ludźmi oraz pozostawił w nas niezapomniane wrażenia. Mimo intensywnych zajęć dydaktycznych (wymagajacych m.in. znajomości specjalistycznej terminologii w języku angielskim, dużej koncentracji i stałego zaangażowania, odrabiania zadań domowych), udział w projekcie oceniamy bardzo dobrze.  trakcie każdego etapu projektu mogłyśmy liczyć na wsparcie naszego koordynatora, p. Przemysława Mospana, a trudy nauczania rekompensowała nam niesamowita atmosfera Florencji oraz nowi znajomi, z którymi chętnie spędzałyśmy czas wolny od zajęć.

Szkola Europass Teacher Academy to zdecydowanie „must have” dla wszystkich nauczycieli, którzy chcą podwyższyć swoje kwalifikacje dydaktyczne i językowe oraz przeżyć niecodzienną przygodę.

Małgorzata Wółkiewicz (język francuski)

Dorota Żytkiewicz (język polski)

Data dodania: 2021-09-01 10:00:00
Data edycji: 2023-07-16 12:12:01